Znak jedno, a przepisy drugie. Uważaj, tu łatwo o nieszczęście

Teoretycznie wszystko powinno być proste: znak przed skrzyżowaniem określa, kto ma pierwszeństwo, a kto musi ustąpić. Niestety, w przypadku pierwszeństwa tramwajów, zasady są nie co inne. Co gorsza, nie do końca intuicyjne, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Tramwaj nie zawsze ma pierwszeństwo. Wyjaśnijmy, o co chodzi.

Kiedy auto ma pierwszeństwo przed tramwajem?

Zacznijmy od czegoś prostego i spójrzmy na powyższy rysunek. Pierwszy pojedzie samochód czy tramwaj?

Pierwszy pojedzie oczywiście samochód, ponieważ porusza się drogą z pierwszeństwem.

Tak jak w każdej innej sytuacji, to znaki określają w takim przypadku, kto jedzie jako pierwszym. Są jednak sytuacje, w których kierowanie się znakami może okazać się zwodnicze.

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami

Przyjrzyjmy się więc innej sytuacji, w której spotkał się samochód oraz tramwaj. Tutaj również znajdują się znaki, określające kto znajduje się na drodze z pierwszeństwem.

Reklama

Pierwszy pojedzie samochód czy tramwaj? Oba pojazdy znajdują się na drodze z pierwszeństwem, ale tramwaj skręca. To kierowca auta ma więc pierwszeństwo?

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliście "nie". Oto jeden z wyjątków, dotyczących pojazdów szynowych. Jeśli znajdują się w sytuacji równorzędnej, względem innego uczestnika ruchu, to zawsze mają przed nim pierwszeństwo. Wynika to z art. 25 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Dlatego konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, kiedy widzicie, że wasz tor jazdy przecinają tory tramwajowe. Sugerowanie się tym, że skoro inne samochody ustępują wam pierwszeństwa, więc tramwaj też powinien, może okazać się zgubne.

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo, a kiedy nie?

Inną ważną zasadą dotyczącą pojazdów szynowych, o której trzeba pamiętać jest na przykład to, że tramwaj zjeżdżający z ronda, ma pierwszeństwo przed pojazdami już na rondzie się znajdującymi. Pomimo tego, że to on przecina ich tor jazdy.

Warto przyswoić sobie (lub odświeżyć) najważniejsze zasady dotyczące pierwszeństwa tramwajów na drodze:

  • Pojazd szynowy włączający się do ruchu, wyjeżdżając z pętli lub zajezdni, nie ma pierwszeństwa.
  • Bezwzględne pierwszeństwo przejazdu ma tramwaj na skrzyżowaniu równorzędnym.
  • Motorniczy wjeżdżający na rondo (bez znaku ustąp pierwszeństwa) ma zawsze pierwszeństwo.
  • Na skrzyżowaniu okrężnym ze znakiem ustąp pierwszeństwa, tramwaj przepuszcza pojazdy znajdujące się już na rondzie, ale ma pierwszeństwo w przypadku zjazdu z ronda.
  • Na skrzyżowaniu ze znakami, gdzie kierowca i motorniczy mają pierwszeństwo przejazdu, kierowca samochodu musi ustąpić.
  • Na skrzyżowaniu opatrzonym sygnalizacją świetlną, przy zamiarze skrętu pojazdu i tramwaju, pierwszeństwo przejazdu jest po stronie tramwaju.Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, kiedy pojazdy jadą prosto, a tramwaj zamierza skręcić, motorniczy powinien ustąpić pierwszeństwa.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy