Zebrałem 25 punktów karnych. No to teraz się zacznie
Limit punktów karnych wynosi 24 punkty. Po wprowadzeniu nowego taryfikatora o jego przekroczenie nie jest trudno - czasem wystarczą dwa wykroczenia. Co dzieje się, gdy na koncie kierowcy znajdzie się 25. punkt?
Zmian w punktach karnych w tym roku było sporo. Co przede wszystkim się zmieniło:
- zwiększono kwotę punktową kary za wykroczenia drogowe - teraz za jedno wykroczenie można dostać maksymalnie 15, a nie 10 punktów karnych;
- zwiększono ważność punktów karnych z 12 miesięcy do 24 miesięcy; momentem rozpoczęcia liczenia 24 miesięcy nie jest chwila wystawienia mandatu, a moment jego opłacenia;
- zniknęły kursy reedukacyjne - nie można już zmniejszyć liczby punktów karnych, uczestnicząc w kursie.
Warto też pamiętać, że limity punktów karnych w Polsce są dwa:
- 24 punkty jeśli osoba posiada prawo jazdy dłużej niż rok,
- 20 punktów, jeśli nie minęło jeszcze 12 miesięcy od daty wydania (pierwszego) prawa jazdy.
Co stanie się, gdy przekroczę limit punktów karnych? W nowej, punktowej rzeczywistości, nie jest o to trudno. 15 punktów karnych grozi m.in. za:
- ominięcie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym;
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi;
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub na nie wchodzącemu;
- nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża pojazd;
- niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia;
- niezatrzymanie się do kontroli;
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.
A to tylko drobna część wykroczeń, za które grozi 15 punktów karnych. Pełną listę można znaleźć tu: Taryfikator punktów karnych.
W przypadku kierowców, których limit punktów karnych wynosi 24 punkty, po jego przekroczeniu starosta wysyła skierowanie na badanie psychologiczne oraz egzamin sprawdzający kwalifikacje. Jest to ten sam egzamin, który zdają kandydaci na kierowcę. Składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
W przypadku zaliczenia egzaminu oraz braku przeciwskazań do kierowania stwierdzonych przez psychologa - kierowca odzyskuje uprawnienia. Jeśli egzaminów nie zda, utraci uprawnienia na dobre. By znów móc legalnie prowadzić pojazdy mechaniczne, będzie musiał przejść ten sam kurs i zdać ten sam egzamin co kandydaci na kierowców.
Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku młodych kierowców. Po przekroczeniu limitu 20 punktów karnych starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. Kierowca jest informowany drogą administracyjną i zostaje wezwany do zwrotu dokumentu. Od daty określonej w dokumencie nie posiada już uprawnień do prowadzenia pojazdu. Musi przejść całą procedurę ubiegania się o prawo jazdy od nowa, czyli odbyć na kurs i zdać egzaminy na prawo jazdy.