Zawsze objeżdżam rondo prawym pasem. Dlaczego wszyscy na mnie trąbią?

W internetowych komentarzach wciąż kwitną spory na temat korzystania z ronda. Jedni twierdzą, że można zjeżdżać tylko z prawego pasa, inni, że jeździ się lewym, a tylko zjeżdża prawym. Nie brakuje też takich, którzy jazdę prawym pasem uważają za poważny błąd. Co na to przepisy?

To, czy rondo można objechać prawym pasem regulują przepisy Kodeksu drogowego
To, czy rondo można objechać prawym pasem regulują przepisy Kodeksu drogowego123RF/PICSEL

Który pas zająć na rondzie? Jakie są zasady?

Dwa pasy na rondzie mają za zadanie zwiększenie przepustowość ruchu. Trudno sobie wyobrazić, żeby na drodze o dwóch pasach tuż przed skrzyżowaniem, nagle tworzyło się zwężenia do jednego. To powoduje, że taka organizacja ruchu budzi wątpliwości wśród kierowców co do tego, który pas należy na takim rondzie zająć pokonując skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Jeśli zamierzamy zamierzamy opuścić rondo pierwszym lub drugim zjazdem, sprawa jest prosta - zwykle jedziemy prawym pasem. Jeśli jednak chcemy zjechać ze skrzyżowania którymś z kolejnych zjazdów, lepiej byłoby zająć pas lewy i zmienić go na prawy dopiero przed zjazdem, w który chcemy wjechać. Przykładowo: chcąc zjechać z ronda trzecim zjazdem, na prawy pas zjeżdżamy dopiero po minięciu drugiego.

Czy można objechać całe rondo prawym pasem?

Ten zalecany sposób przejazdu przez rondo sprzyja płynności ruchu. Kierowcy planujący zawrócić na rondzie nie utrudniają dzięki temu jazdy tym, którzy zamierzają zjechać na wcześniejszym wyjeździe. Niestety, nie wszyscy stosują się do tej praktyki - część z powodu braku wiedzy, inni ze strachu przed wypadkiem. Poruszając się lewym pasem, mamy obowiązek ustąpić drogi kierującym na prawym pasie. Dodatkowo, istnieje ryzyko, że kierowca czekający na wjazd na rondo może nie zauważyć naszego sygnalizowania zmiany pasa na prawy, co może prowadzić do kolizji. To sprawia, że niektórzy kierowcy decydują się na jazdę wyłącznie prawym pasem, nawet planując przejechanie całego ronda. W efekcie, prowadzi to czasami do frustracji i nieporozumień na drodze z kierującymi, którzy aktywnie korzystają z lewego pasa i na prawym pojawiają się dopiero przed opuszczeniem ronda.

Przepisy na temat jazdy po rondzie

Rozwiązania problemu nie ułatwia fakt, że w Kodeksie drogowym nie znajdziemy szczególnych zasad dotyczących poruszania się po rondach. Jedyna wzmianka o skrzyżowaniu o ruchu okrężnym znajduje się w rozporządzeniu dotyczącym znaków i sygnałów drogowych (par. 36, ust. 1):

Znak C-12 "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Oznacza to, że na rondach nie obowiązują żadne specjalne zasady. Stosujemy w ich przypadku przepisy ogólne. Natomiast przepisy ogólne nie zabraniają poruszania się prawym pasem. To oznacza, że jadąc po obwiedni ronda, możemy tego pasa się trzymać.

Warto dodać, że nie jest to zalecany sposób jazdy po rondach - zmniejsza płynność ruchu i może utrudniać innym zmianę pasa i bezkolizyjne opuszczenie ronda. Nie zmienia to jednak faktu, że objeżdżanie ronda prawym pasem jest dozwolone, więc pozostali uczestnicy ruchu nie mogą nam zarzucić łamania przepisów i powinni wstrzymać się z okazywaniem zdenerwowania np. za pomocą używania sygnału dźwiękowego.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas