Zawracanie na zielonej strzałce. Można czy nie?
Wielu kierowców zastanawia się, jakie manewry są dozwolone przy zielonej strzałce na skrzyżowaniu. W Polsce, przepisy ruchu drogowego są precyzyjne, lecz nie zawsze jednoznaczne dla wszystkich użytkowników dróg. Zielona strzałka, znana również jako „zielona strzałka warunkowa”, pozwala na warunkowy skręt, mimo czerwonego światła. Ale czy oznacza to, że można również zawracać?
Przepisy dotyczące zielonej strzałki w Polsce są określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zgodnie z tymi przepisami, zielona strzałka umożliwia skręt w prawo przy czerwonym świetle, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu - zarówno pieszym, jak i pojazdom.
Rozporządzenie nie wspomina jednak bezpośrednio o możliwości zawracania na zielonej strzałce. Skupia się głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa oraz przepływu ruchu na skrzyżowaniach. W związku z tym, kierowcy często mają wątpliwości co do tego, czy mogą zawracać, korzystając z zielonej strzałki.
Zielona strzałka warunkowa to według rozporządzenia sygnalizator S-2, z kolei S-3 to sygnalizator kierunkowy, czyli strzałka na głównym sygnalizatorze skierowana poziomo w lewo. Gdy widzimy ten drugi, zawracanie jest niemożliwe, bowiem chodzi o to, by na skrzyżowaniu uniknąć ruchu kolizyjnego. Zawracanie przy sygnalizatorze kierunkowym S-3 jest dozwolone wówczas, jeżeli ten sygnalizator ma podwójną strzałkę, zezwalającą zarówno na skręcanie w lewo, jak i na zawracanie.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną widzimy zieloną strzałkę w lewo, to w takich miejscach można zawracać - pod warunkiem, że nie zabrania tego znak "zakaz zawracania". Należy jednak pamiętać, że przed zieloną strzałką trzeba się zatrzymać (działa ona jak znak "STOP") i ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z naprzeciwka. Zawracanie jest dozwolone tylko z lewego skrajnego pasa, gdy do skrętu w lewo dostępne są co najmniej dwa pasy. Można również zawracać, gdy sygnalizator pokazuje zielone światło (S-1) oraz znak z zieloną strzałką w lewo.
Zawracanie jest dozwolone na skrzyżowaniach równorzędnych, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Również na skrzyżowaniach ze znakami F-10 i F-11, które wskazują kierunki na pasach ruchu, można wykonać ten manewr, ale wtedy trzeba skorzystać z pasa do skrętu w lewo lub z lewego skrajnego pasa lub też skrajnego prawego, jeśli skręcamy w prawo.
Podstawowy mandat wynosi od 200 do 400 zł, a do tego dolicza się pięć punktów karnych. Jeśli podczas zawracania nie ustąpimy pierwszeństwa, na przykład pieszemu czy innemu pojazdowi, grzywna może wzrosnąć nawet do 1,5 tys. zł, a liczba punktów karnych do 15.