Zapomnij o zasadzie prawej ręki za znakiem D-47. Musisz jechać inaczej

Mijając znak D-47, informujący o końcu drogi wewnętrznej, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. W innym wypadku możemy skończyć z mandatem, a nawet być winnymi spowodowania kolizji.

Zapomnij o pierwszeństwie, gdy wyjeżdżasz z drogi wewnętrznej.
Zapomnij o pierwszeństwie, gdy wyjeżdżasz z drogi wewnętrznej.Informacja prasowa (moto)

Co oznacza znak D-47?

Znak D-47 sygnalizuje "koniec drogi wewnętrznej". Jest montowany w celu wskazania wyjazdu z drogi wewnętrznej na drogę publiczną. Znak ten może znajdować się po lewej stronie jezdni, na odwrotnej stronie znaku D-46 oznaczającego drogę wewnętrzną.

Droga wewnętrzna - jakie obowiązują zasady?

Droga wewnętrzna to ogólnodostępna droga niepubliczna. Najczęściej jest to droga na osiedlach mieszkaniowych, na terenie dużych marketów, przedsiębiorstw lub dworców. Może to być również droga dojazdowa do posesji czy gruntów rolnych.

Na drodze wewnętrznej nie obowiązują zasady ruchu drogowego. Należy respektować na tym terenie znaki i sygnały ustawione przez właściciela lub zarządcę terenu.

Dlatego coraz trudniej znaleźć drogę wewnętrzną, która jednocześnie nie będzie oznaczona jako strefa ruchu (znak D-52) lub strefa zamieszkania (znak D-40). Wtedy obowiązują przepisy odpowiednie dla strefy ruchu lub strefy zamieszkania.

Znaki D-47 wskazuje, że włączasz się do ruchu

Poruszając się po drodze wewnętrznej, w świetle prawa, nie jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Nie obowiązuje tu tzw. zasada prawej ręki mówiąca o tym, że pierwszeństwo przysługuje kierowcy z prawej strony (jak na skrzyżowaniach równorzędnych). Dopiero po przekroczeniu znaku D-47 (koniec drogi wewnętrznej) będziemy włączać się do ruchu. To wymaga od kierowcy zachowania szczególnej ostrożności, a także ustąpienia pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, którzy znajdują się na drodze publicznej.

Wyjeżdżając z drogi wewnętrznej, musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym drogą publiczną.Interia.plInformacja prasowa (moto)

Podstawą prawną w tym przypadku jest art. 17 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.

Kierowcy często zapominają, że przy wyjeździe z drogi wewnętrznej przestaje obowiązywać zasada prawej ręki. W związku z tym często dochodzi do wymuszania pierwszeństwa. Warto pamiętać, że w przypadku doprowadzenia do kolizji zostaniemy uznani za winnych.