Zabrali ci dowód rejestracyjny na przeglądzie? Czeka cię sporo problemów

Większość kierowców jest przekonana, że nawet jeśli ich samochód nie przejdzie od razu badania okresowego, to wystarczy naprawić wskazaną usterkę i już dostanie pieczątkę. Tymczasem przepisy przewidują o wiele bardziej skomplikowaną procedurę.

Co sprawdza diagnosta podczas badania technicznego samochodu?

Standardowy przegląd okresowy wykonywany w Stacji Kontroli Pojazwód, przewiduje kontrolę:

  • nadwozia
  • zawieszenia 
  • świateł 
  • hamulców 
  • opony 

Po przeprowadzeniu kontroli diagnosta wydaje decyzję, która jest zależna od tego, czy samochód nadaje się do dalszej jazdy i nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz środowiska. 

Jeśli stan samochodu spełnia wszystkie wymogi, diagnosta podbije pieczątkę na rok. W sytuacji, gdy zostaną wykryte znaczące usterki - właściciel pojazdu musi się liczyć z koniecznością ich naprawy oraz co oczywiste - braku przedłużenia ważności badania. Na tym jednak nie kończą się jego problemy.

Reklama

Czy diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny podczas badania?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Przepisy pozwalają na to, jeśli stan samochodu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Nie jest to co prawda przymus i diagnosta może po prostu nie przybić nam pieczątki i kazać zgłosić się ponownie, ale nic mu nie przeszkadza w zastosowaniu bardziej dotkliwej sankcji.

W przeciwieństwie do funkcjonariusza policji, który może zawiesić dokument poprzez adnotację w systemie CEPiK, diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny wyłącznie w jeden sposób - poprzez fizycznie zabranie dokumentu. Następnie musi wystawić pokwitowanie dla właściciela samochodu i przesłać dokument drogą pocztową do jednostki, która go wydała. 

Diagnosta zabrał mi dowód rejestracyjny - jak go odzyskać?

Żeby odzyskać dowód rejestracyjny zatrzymany przez diagnostę, należy przede wszystkim pozbyć się usterek. Po naprawie samochód musi ponownie stawić się w stacji kontroli pojazdów na badanie powtórne. Pozytywny wynik zakończy się wystawieniem zaświadczenia, które pozwala odzyskać zatrzymany dokument. 

Dopiero wtedy możemy udać się do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowano samochód. Po okazaniu zaświadczenia urzędnik wyda dowód rejestracyjny.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badanie techniczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy