Za jazdę lewym pasem naprawdę przysługuje mandat. Przepisy są jasne
Internet zalewa fala filmików, na których zarejestrowano jak szybsi kierowcy zganiają z lewego pasa tych wolniejszych. Oczywiście żaden kierowca nie ma prawa regulować ruchem, ani oduczać przekraczania prędkości, ani zmuszać do zjechania z pasa ruchu. Jednak kierowcy, którzy mają tendencję do zbyt częstej jazdy tym pasem, powinni jak najszybciej oduczyć się tego nawyku. W innym wypadku grozi im za to bardzo wysoki mandat.
Spis treści:
Jazda lewym pasem. Co mówią przepisy
Na początku warto przypomnieć podstawowe przepisy. W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, co dokładnie precyzuje art. 16 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepis stanowi:
Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
Kierowca poruszający się drogą, która ma co najmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku, powinien jechać prawym pasem. Zmiana pasu na lewy powinna mieć miejsce wyłącznie podczas manewru wyprzedzania lub w sytuacji, gdy na prawym pasie pojawił się zator drogowy.
Kierujący powinien mieć cały czas z tyłu głowy, że nie powinien jechać zbyt długo lewym pasem. Gdy tylko utrudnienia znikną lub zakończy się manewr wyprzedzania, powinien jak najszybciej wrócić na prawy pas. Powyższe zasady powinny być oczywiste dla każdego kierowcy. Są one jednym z podstawowych tematów omawianych podczas kursów na prawo jazdy.
Jadę z maksymalną dozwoloną prędkością. Czy mogę zostać na lewym pasie?
Odpowiedź jest prosta: nie. Rozwinięcie maksymalnej dozwolonej przepisami prędkości nie oznacza, że przestaje obowiązywać art. 16. ust 4. PoRD, który mówi o ruchu prawostronnym. Prędkość nie ma znaczenia, po zakończeniu wyprzedzania należy wrócić na prawy pas.
Jaki mandat za jazdę lewym pasem?
Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, ile wynosi mandat za uporczywą jazdę lewym pasem? Takiej pozycji nie znajdziemy w nowym taryfikatorze mandatów - i to jest zła wiadomość.
Ustawodawca nie zdecydował się na sprecyzowanie tego wykroczenia w przepisach. W związku z tym jest stosowana ogólna zasada, która wynika z art. 97 Kodeksu wykroczeń, która podnosi kwestię wykraczania przeciwko innym przepisom ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Policjanci mają zatem furtkę, która pozwala na ostre karanie kierowców, którzy notorycznie jeżdżą lewym pasem ruchu. W zależności od okoliczności mogą wystawić mandat w wysokości od 20 do nawet 3000 zł. Praktyka pokazuje, że im kierowca bardziej nie rozumie przepisów i upiera się, że popełnił wykroczenia, tym mandat może być wyższy.