Za co można dostać najwięcej punktów karnych? Aż 12 wykroczeń za 15 pkt

Nowy, surowszy taryfikator mandatów obowiązuje już od początku 2022 roku. Niektórzy kierowcy zdążyli się już przekonać, że kary potrafią być srogie, a limit punktów karnych bardzo szybko się kończy. Sprawdzamy, które wykroczenia są najbardziej punktowane.

Od 1 stycznia 2022 roku kierowcy muszą pilnować się jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Nowy taryfikator punktów karnych to prawdziwy bat na osoby, które lekceważą przepisy drogowe.

W nowym taryfikatorze pojawiło się aż dwanaście wykroczeń, za które kierowca może otrzymać 15 punktów karnych. Najwyższe kary będą stosowane przede wszystkim wobec kierowców, którzy nie zachowują bezpieczeństwa w okolicach przejść dla pieszych, a także nie szanują ograniczeń prędkości lub jeżdżą samochodem po spożyciu alkoholu.

Taryfikator punktów karnych - wykroczenia za 15 punktów karnych

Nowy taryfikator punktów karnych podniósł liczbę punktów za niektóre wykroczenia. Kierowcy, którzy nie będą przestrzegać przepisów dużo szybciej stracą prawo jazdy. Maksymalnie można dostać 15 punktów karnych za niektóre wykroczenia, ale trzeba pamiętać, że limit punktów karnych nie zmienił się.

Reklama

Oto najbardziej punktowane wykroczenia drogowe:

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym
  • niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego lub sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym
  • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia
  • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu
  • nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu
  • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi
  • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu

Taryfikator punktów karnych - wykroczenia za 13 punktów karnych

W nowym taryfikatorze pojawił się również zestaw wykroczeń punktowanych liczbą 13 punktów karnych. Oto przykładowe wykroczenia:

  • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
  • zawracanie na drodze ekspresowej lub autostradzie
  • objeżdżanie opuszczonych półzapór i zapór
  • wjeżdżanie na przejazd, kiedy po drugiej stronie nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy
  • przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10 lub więcej

Punkty karne - kiedy można stracić prawo jazdy?

Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują, że kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok stracą uprawnienia już po przekroczeniu 20 punktów karnych. Dla kierowców z dłuższym stażem przewidziano limit w postaci 24 punktów karnych. Przy okazji warto pamiętać, że według nowych przepisów termin przedawnienia punktów karnych upływa po dwóch latach od momentu zapłacenia mandatu.

Jak sprawdzić punkty karne?

Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób można sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie. Można to zrobić na dwa sposoby: w dowolnym komisariacie policji lub korzystając z usługi online.

W pierwszym przypadku potrzebujemy dokument, który potwierdzi naszą tożsamość. Podczas wizyty na komisariacie policji można również otrzymać zaświadczenie z informacją o liczbie punktów karnych, gdyby wymagał tego np. pracodawca. Wystawienie takiego dokumentu kosztuje 17 złotych. Natomiast udzielenie samej informacji jest bezpłatne.

Druga możliwość to wykorzystanie profilu zaufanego, który umożliwia logowanie do serwisu obywatel.gov.pl. Każdy kierowca może uzyskać na własną rękę informację na temat swojego stanu punktowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: punkty karne | mandaty | taryfikator punktów karnych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy