XD i VW na tablicy rejestracyjnej. Nowe wyróżniki regionów
Pule dotychczasowych kombinacji wyróżników danego miasta czy powiatu wyczerpują się w coraz większej liczbie miejsc. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury, na wniosek danego starostwa, musi dodawać nowe wyróżniki literowe. Skąd więc są na przykład tablice zaczynające się od XD lub VW i jakie obowiązują teraz zasady oraz jakich połączeń możemy się spodziewać w danym województwie?
Przypomnijmy - od ponad dwóch lat nie ma konieczności zmiany tablic rejestracyjnych przy zakupie używanego samochodu, jeśli mają one aktualny wzór i są czytelne. Mimo to liczba dostępnych kombinacji zaczęła się wyczerpywać i np. w województwie mazowieckim wydawane są już tablice zaczynające się od litery "A", a nie "W", a w dolnośląskim zamiast wyróżnika powiatu "W" jest "X" - czyli DX zamiast DW.
Nowych kombinacji przybywa - mamy też nowy wyróżnik powiatu "X" w Poznaniu, a do tego kombinacje "KC" w Kielcach czy "BC" w Bydgoszczy. Najczęściej pula poprzednich kombinacji wyczerpuje się w większych miastach, dlatego w pierwszej kolejności nowe wyróżniki pojawią się właśnie tam. Z czasem jednak, z uwagi na to, że w Polsce dany numer rejestracyjny można przypisać tylko do jednego auta (nawet po jego zezłomowaniu numery "nie wracają" na rynek), nowe kombinacje pojawią się także w mniejszych miejscowościach.
Poniżej lista nowych kombinacji dla kilku województw:
- A zamiast W w województwie mazowieckim,
- I zamiast S w województwie śląskim,
- J zamiast K w województwie małopolskim,
- M zamiast P w województwie wielkopolskim,
- V zamiast D w województwie dolnośląskim,
- X zamiast G w województwie pomorskim,
- Y zamiast R w województwie podkarpackim
Kiedy zobaczymy nowe kombinacje? Na przykładzie Wrocławia szacuje się, że wydawane od maja tablice "DX" starczą na około 20 lat (podobnie jak poprzednie "DW", które są jeszcze dostępne w przypadku przyczep), dopiero potem zacznie się używanie wyróżnika "V" - czyli "VD", "VX" itd. Nowe wyróżniki, podobnie jak w Warszawie, mogą pojawić się szybciej w przypadku pojazdów z krótszymi numerami rejestracyjnymi, czyli tymi sprowadzanymi głównie z USA lub z numerami indywidualnymi.