Wystarczy 170 zł i masz nowe uprawnienia. Nie trzeba iść na kurs

W przypadku niemal wszystkich rodzajów uprawnień do kierowania pojazdami, konieczne jest przejście odpowiedniego kursu, a następnie zaliczenie egzaminu. Są jednak wyjątki od tej reguły, pozwalające na uzyskanie dodatkowych uprawnień przy minimalnych tylko formalnościach i kosztach.

Czym można jeździć z prawem jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B kojarzy nam się niemal wyłącznie z samochodami osobowymi i rzeczywiście większość osób tylko dlatego uzyskuje takie uprawnienia. Trochę lepiej zorientowane w przepisach osoby wiedzą, ze chodzi ogólnie o pojazdy z dopuszczalną masą całkowitą do 3,5 t, a więc na przykład także lekkie auta dostawcza. Tymczasem lista pojazdów dostępnych dla kierowcy z kategorią B, jest o wiele dłuższa. Znajdują się na niej:

Reklama
 • pojazdy samochodowe
 • samochody z przyczepą lekką
 • samochody z przyczepą inną niż lekka 
 • motorowery
 • motocykle z silnikiem do 125 ccm 
 • czterokołowce lekkie
 • czterokołowce
 • ciągniki rolnicze
 • pojazdy wolnobieżne

Jakie uprawnienia daje kod 96 w prawie jazdy?

Mało kto wie, że mając prawo jazdy kategorii B, możemy nieco rozszerzyć nasze uprawnienia. Chodzi o możliwość holowania przyczep, które dzielone są na "lekkie" oraz "inne niż lekkie". Dlaczego? Otóż:

 • samochód z przyczepą lekką - taka przyczepa ma DMC do 750 kg, a holujący ją samochód może mieć DMC 3,5 t, co daje masę zestawu 4,25 t
 • samochód z przyczepą inną niż lekka - DMC takiej przyczepy przekracza 750 kg, a wtedy masa całego zestawu może wynosić najwyżej 3,5 t

Taki kształt przepisów ogranicza znacząco możliwości holowania cięższych przyczep. Zwykle aby je pociągnąć, potrzebujemy dużego, mocnego samochodu, najlepiej SUV-a. Niestety takie auto samo w sobie jest ciężkie i ma wysoką DMC, przez co łatwo przekroczyć limit 3,5 t dla całego zestawu. Rozwiązaniem tego problemu jest możliwość poszerzenia uprawnień poprzez specjalny kod 96 wpisany do praw jazdy. Jego zakres precyzuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 roku w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 24 maja 2016 r. poz. 702).

Zgodnie z przepisami, kod 96 umożliwia ciągnięcie przyczepy innej niż lekka samochodem o DMC wynoszącym do 3,5 tony, a dopuszczalna masa całego zestawu zostaje podniesiona do 4,25 t. Oprócz tego trzeba spełnić jeszcze tylko jeden dodatkowy warunek: masa holowanej przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej samochodu. Mając uprawnienia określone kodem 96 można spokojnie holować sporą przyczepę kempingową, a nawet lawetę samochodową lub przyczepę do transportu koni lub łodzi.

Jak zdobyć kod 96 do prawa jazdy kategorii B?

Żeby zdobyć uprawnienia oznaczone kodem 96 trzeba mieć prawo jazdy kategorii B, a tym samym ukończone 18 lat. Do uzyskania tego kodu wystarczyć zdać praktyczny egzamin państwowy. W przeciwieństwie do kategorii B+E nie trzeba odbywać specjalnego kursu, który jest kosztowny. Niepotrzebny jest również egzamin teoretyczny.

Sam egzamin kosztuje 170 złotych. To jedyny wydatek, który ponosi kierowca w celu uzyskania nowych uprawnień. Przed egzaminem warto jednak poćwiczyć manewrowanie z dużą przyczepą, żeby nie mieć problemów z zaliczeniem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama