Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej. Prawo tego nie zabrania
Kierowcy zazwyczaj interpretują podwójną ciągłą linię jako zakaz wyprzedzania na danym odcinku drogi. Niemniej jednak, istnieją sytuacje, w których wyprzedzanie na ciągłej linii jest dozwolone. Często jest to spowodowane innymi czynnikami niż samo istnienie ciągłej linii. W jakich sytuacjach można więc dokonać wyprzedzania na drodze oznaczonej ciągłą linią?
Spis treści:
Podwójna linia ciągła - przepisy
Linia podwójna, znana również jako znak poziomy P-4, jest powszechnie stosowana na drogach, podobnie jak linia przerywana (znak P-1). Kierowcy zazwyczaj bez trudu rozumieją jej znaczenie i zdarza się, że świadomie łamiąc przepisy, decydują się na wyprzedzanie. Prawo dokładnie określa, że linia:
(...) rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.
Opis bardzo prosty i zwięzły, a mimo to, kierowcy zwykle źle go rozumieją. Jak to możliwe?
Czy wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej jest dozwolone?
Czy zatem można na niej dokonywać wyprzedzania? Większość osób odpowiedziałaby negatywnie, jednak czy znajduje się jakiekolwiek odniesienie do tego w cytowanym przepisie? Nie ma. Zgodnie z zasadą, że coś nie jest zabronione, to jest dozwolone, jednak pod pewnymi warunkami.
Warunkiem jest to, że linii nie wolno przekraczać ani nawet na nią wjeżdżać, co zazwyczaj oznacza brak możliwości wyprzedzenia innego uczestnika ruchu. Niemniej jednak, jeśli na drodze napotkamy na przykład pojazd wolnobieżny, częściowo poruszający się poboczem, który możemy wyprzedzić bez przekraczania linii, taki manewr jest dozwolony.
Kiedy nie wolno wyprzedzać?
Dodatkowym utrudnieniem przy wyprzedzaniu na podwójnej linii ciągłej jest częste łączenie jej z znakiem B-25, oznaczającym zakaz wyprzedzania. W takiej sytuacji mamy ograniczone możliwości. Warto również zauważyć, że przepisy czasem nakładają zakaz wyprzedzania nawet bez obecności znaku B-25, wystarczy konkretne okoliczności. Zgodnie z art. 24 pkt 7 prawa o ruchu drogowym wyprzedzanie jest zabronione w następujących sytuacjach:
- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
- na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
- na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Czy można omijać pojazd stojący przy podwójnej linii ciągłej?
Jedyną sytuacją, w której kierowca może legalnie przekroczyć linię ciągła jest manewr omijania stojącego pojazdu. Konieczne jest tylko dostosowanie się do zasad określonych w art. 23 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który stanowi:
Kierujący jest zobowiązany przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość.
Pamiętając o tych zasadach możemy w bezpieczny sposób wyprzedzać inne pojazdy, a w określonych sytuacjach nawet najeżdżać na linię ciągłą bez obawy o otrzymanie mandatu.