Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej. Jakie warunki trzeba spełnić?
Kierowcy błędnie interpretują linię podwójną ciągłą jako zakaz wyprzedzania. Prawo tego bezpośrednio nie zabrania, jednak jest wiele warunków do spełnienia, żeby manewr ten był legalny oraz bezpieczny. Kiedy w takim razie można wyprzedzać na podwójnej linii ciągłej?
Podwójna linia, a przepisy ruchu drogowego
Linia podwójna ciągła, czyli znak poziomy P-4, jest najczęściej spotykana na drogach poza miastem, na których ruch odbywa się na dwóch pasach, po jednym w każdym kierunku.
W kodeksie drogowym przeczytamy:
Znak P-4 "linia podwójna ciągła" rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.
Wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej
Kierujący pojazdem nie może na taką linię najechać, ani jej przekroczyć, co w większości przypadków wyklucza manewr wyprzedzania zgodnie z przepisami. Co w takim razie z jednośladami? W przypadku próby wyprzedzenia rowerzysty, czy motocykla trzeba pamiętać o zachowaniu odstępu minimum 1 metr od wyprzedzanego. W praktyce taki manewr wymaga zachowania pełnej ostrożności, jednak jest legalny. W przypadku, gdy chcemy wyprzedzić pojazd wolnobieżny, który porusza się częściowo poboczem jest to również dozwolone, jeżeli nie najedziemy na znak P-4.
Kiedy nie można wyprzedzać na podwójnej ciągłej?
W przepisach nie ma wykluczenia do wyprzedzania na podwójnej ciągłej. Należy zwrócić szczególną uwagę na znaki pionowe, ponieważ podwójna linia ciągła jest często łączona ze znakiem B-25, który oznacza zakaz wyprzedzania. Dodatkowo istnieją okoliczności, w których wykonywanie tego manewru jest zakazane, mimo że nie pojawia się znak B-25.
Zgodnie z art. 24 pkt 7 prawa o ruchu drogowym, zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
- na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
- na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Ile wynosi mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej?
Niezastosowanie się do znaku P-4 podwójna linia ciągła oznacza mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Trzeba jednak pamiętać, że podczas manewru wyprzedzania można również popełnić inne wykroczenia, między innymi: wyprzedzenie przed wierzchołkiem wzniesienia (1000 zł), czy niestosowanie się do zakazu wyprzedzania (1000 zł).
Przed przystąpieniem do wyprzedzania na podwójnej ciągłej należy zachować szczególną ostrożność oraz upewnić się, że wykonanie tego manewru nie niesie za sobą niebezpieczeństwa dla nas, jak i innych uczestników ruchu.