Co różni ciągłą linię od zakazu wyprzedzania? Wbrew pozorom sporo

Linia ciągła i znak zakazu wyprzedzania nie mają tożsamych znaczeń, choć często na drodze występują obok siebie. Wyjaśniamy różnice.

Aby zrozumieć różnice między znakiem zakazu wyprzedzania (B-25) a linią ciągłą (P-4) najlepiej sięgnąć do najważniejszej dla kierowców ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Czytamy tam, że "wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.". 

Natomiast w par. 86 ust. 5 rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych znak P-4 "linia podwójna ciągła" rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią." 

Reklama

W tym drugim przypadku nie ma więc mowy o zakazie wyprzedzania, tylko o tym, że przecinanie ciągłej linii czy najeżdżanie na nią jest niedozwolone. Oznacza to na przykład, że wyprzedzanie rowerzysty przy zachowaniu powyższej zasady jest możliwe, o ile nie najedziemy na linię ciągłą i zmieścimy się na własnym pasie. Wyprzedzanie tak innych pojazdów nie będzie raczej możliwe, bo zwyczajnie nasze pasy są zbyt wąskie, by bez najeżdżania na linię można było ten manewr wykonać w sposób legalny.

Znak zakaz wyprzedzania B-25 - przepisy

Znak zakazu wyprzedzania to czerwony okrąg z białym tłem i symbolem czerwonego samochodu wyprzedzającego czarny samochód. Zakazuje on wyprzedzania wszystkich pojazdów silnikowych wielośladowych. Nie dotyczy natomiast wyprzedzania rowerzystów, motorowerów i innych pojazdów niebędących pojazdami silnikowymi. Trzeba jednak pamiętać, że przy wyprzedzaniu np. rowerów trzeba zachować od nich co najmniej 1 metr dystansu.

Znak "zakaz wyprzedzania" obowiązuje do:

  • Odwołania znakiem B-27 "koniec zakazu wyprzedzania";
  • Najbliższego skrzyżowania;
  • Granicy obszaru zabudowanego (jeśli znak został ustawiony przed wjazdem do obszaru zabudowanego).

Pod znakiem B-25 może znajdować się tabliczka T-23 z symbolem pojazdu, którego dotyczy zakaz. Oznacza to, że zakaz wyprzedzania dotyczy tylko pojazdów oznaczonych tym symbolem - np. czerwona ciężarówka wyprzedzająca czarny pojazd osobowy oznacza, że pojazdy o masie powyżej 3,5 tony nie mogą wyprzedzać na danym odcinku innych pojazdów silnikowych.

Odstępstwa od zakazu:

Kierowca może wyprzedzić, jeśli jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo ruchu lub utrudnienia w ruchu (np. korek).

Kierowca pojazdu uprzywilejowanego może wyprzedzić, jadąc na sygnałach dźwiękowych i świetlnych.

Przyczyny ustawienia znaku B-25:

  • Ograniczona widoczność
  • Zwężenie drogi
  • Duże natężenie ruchu
  • Często występujący boczny wiatr

Kiedy można najechać na linię ciągłą?

Jest to możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach i przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Np. gdy przed nami drogę tarasuje zepsuty pojazd lub gdy ruchem kieruje policjant, np. przy wypadku (ominięcie rozbitych aut). Wtedy jednak raczej omijamy niż wyprzedzamy inny pojazd, zwykle dzieje się to przy niewielkiej prędkości i spowolnionym ruchu wokół.

Mandat za najechanie na ciągłą linię i złamanie zakazu wyprzedzania

W polskim taryfikatorze oba wykroczenia mają zupełnie inną wagę - zarówno kwotową jak i punktową. Najechanie na linię ciągłą karane jest mandatem w wysokości 200 zł, na konto kierowcy trafi też pięć punktów. Złamanie zakazu wyprzedzania to dużo cięższe przewinienie karane mandatem 1000 zł oraz 10 punktami. Jeśli ten niebezpieczny manewr zostanie powtórzony w przeciągu dwóch lat od popełnienia pierwszego wykroczenia, kierowca będzie uznany za recydywistę i zapłaci podwójną stawkę mandatu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy