Wyprzedzanie na ciągłej jest możliwe. Ale są warunki

W mniemaniu wielu kierowców podwójna linia ciągła jest równoznaczna z zakazem wyprzedzania. W przepisach jednak nie znajdziemy na ten temat żadnej wzmianki - podwójna ciągła nie zabrania wyprzedzania, ale w wielu przypadkach przepisy dotyczące tego znaku poziomego uniemożliwiają wykonanie tego manewru. Czy jednak rzeczywiście na podwójnej ciągłej nie można wyprzedzać?

Czy na ciągłej linii można wyprzedzać? Okazuje się, że w pewnych sytuacjach tak. Ale nie w takiej, jak na zdjęciu
Czy na ciągłej linii można wyprzedzać? Okazuje się, że w pewnych sytuacjach tak. Ale nie w takiej, jak na zdjęciuKrzysztof Jarczewski / ForumAgencja FORUM

Przepisy dotyczące linii ciągłej

W przepisach ruchu drogowego znak poziomy podwójnej linii ciągłej to znak P-4. Wielu kierowców interpretuje podwójną ciągłą jako zakaz wyprzedzania, tymczasem zapisy kodeksu drogowego i rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych zupełnie inaczej definiują ten znak. Znak podwójnej linii ciągłej:

(...) rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.

To oznacza, że podwójna linia ciągła nie jest równoznaczna z zakazem wyprzedzania, a przepisy zabraniają jedynie przekraczania jej i wyprzedzania na niej. Skoro przepisy nie zabraniają wyprzedzania to znaczy, że jest ono dozwolone. Aby jednak móc wyprzedzać na podwójnej ciągłej muszą być spełnione konkretne warunki.

Kiedy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej

Zważywszy na fakt że zwykle pasy ruchu rozdzielone podwójną linią ciągłą są tylko trochę szersze niż przeciętny samochód, wydaje się, że choć znak nie zabrania wyprzedzania, zwykle jest ono technicznie niewykonalne. Rzeczywiście jeśli mamy zamiar wyprzedzić drugi samochód jadący przed nami, wykonanie manewru wyprzedzania bez konieczności najechania na linię ciągłą lub przekroczenia jej jest właściwe fizycznie niemożliwe. Wtedy wyprzedzać nie możemy. Manewru wyprzedzania możemy jednak dokonać również na pojazdach innego typu - pojazdach niemechanicznych (rowerach), pojazdach wolnobieżnych, jednośladach (motocyklach i motorowerach).

Oprócz zastosowania się do przepisów o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu wyprzedzanego musimy wtedy stosować jedynie zasadę o nienajeżdżaniu na linię ciągłą, co oznacza, że jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, możemy wyprzedzić inny pojazd na podwójnej ciągłej. Jeśli więc pas ruchu jest na tyle szeroki, że możemy bezpiecznie wyprzedzić inny pojazd bez najeżdżania na linię ciągłą, możemy to zrobić.

Kiedy nie wolno wyprzedzać?

Należy oczywiście pamiętać o tym, że znak podwójnej ciągłej często występuje razem ze znakiem B-25 "zakaz wyprzedzania", a w takiej sytuacji wyprzedzać nie wolno. Przepisy ogólne również przewidują sytuacje w których kategorycznie nie wolno wyprzedzać, bez względu na to, czy na drodze pojawia się podwójna ciągła czy linia przerywana. Mówi o tym art. 24 pkt 7 prawa o ruchu drogowym, według którego wyprzedzanie jest zabronione w następujących sytuacjach:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Czy można wyprzedzać stojący pojazd na podwójnej linii ciągłej?

A co jeśli na drodze z podwójną ciągłą częściowo lub w całości stoi inne auto? Czy możemy je w takiej sytuacji wyprzedzić? Zgodnie z przepisami jeśli przejeżdżamy obok pojazdu stojącego na poboczu jest to manewr omijania, a nie wyprzedzania. Omijanie stojącego pojazdu to jedyna sytuacja w której dozwolone jest przekroczenie linii ciągłej, jednak musimy się zastosować do przepisów zapisanych w art. 23 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kierujący jest zobowiązany przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość.
W zabudowanym jechał 130 km/h. Młody kierowca skończył święta bez prawa jazdyopolska.policja.gov.plmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas