Wjechał na przejazd, uderzyła go rogatka. Wezwał policję i szybko pożałował
Sporą nieznajomością przepisów wykazał się 55-letnie kierowca, który próbował przejechać pod zamykającym się szlabanem. Mężczyzna nie tylko doprowadził do uszkodzenia swojego samochodu, ale... zgłosił również ten fakt na policję.
Spis treści:
Do zdarzenia doszło w podkrakowskim Zabierzowie. Na tamtejszy komisariat zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że zapora kolejowa podczas zamykania uszkodziła mu samochód.
Zderzył się z opadającą rogatką i wezwał policję
Na miejsce skierowany został patrol. Policjanci ustalili, że faktycznie opadająca rogatka uderzył Hyundaia, przez co uszkodzeniu uległ zarówno samochód, jak i sama zapora. Finał tej kolizji był jednak znacznie inny od tego, czego oczekiwał 55-letni kierowca.
Za naruszenie zakazu wjazdu na przejazd kolejowy w czasie gdy nadawany jest sygnał czerwony oraz spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym policjanci - zgodnie z nowym taryfikatorem - nałożyli na kierującego Hyundaiem mandat w wysokości 2 tysięcy złotych. Na jego konto wpłynęło również 15 punktów karnych.
Wysokie mandaty za wykroczenia na przejazdach kolejowych
- Nowy taryfikator mandatów drastycznie zaostrzył mandaty za wykroczenia popełniane w obrębie przejazdów kolejowych. Za poniższe wykroczenia kierowcy zapłacą mandat w wysokości 2 tys. zł.
- Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone;
- Naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały;
- Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
Uwaga na zasadę recydywy. Można zapłacić nawet 4 tys. zł
Mandaty za wjechanie (lub wejście) na przejazd na czerwonym świetle dotyczą również pieszych i rowerzystów. Warto szczególnie uważać podczas otwierania szlabanów. Zbyt szybkie ruszenie, gdy światło czerwone jeszcze nie zgaśnie, zapory nie zatrzymają się w pionie, bezwzględnie zostanie ukarane mandatem.
Popełniane na przejazdach kolejowych wykroczenia objęte są zasadą recydywy. W jej myśl kierowca, którzy popełni to samo wykroczenia w ciągu kolejnych dwóch lat zapłaci mandat w podwójnej wysokości, w tym wypadku - 4 tys. zł.
***