​Widzisz znak D-42 na drodze i zwalniasz. To obszar zabudowany

Przestrzeganie ograniczeń prędkości pozwala uniknąć wysokich mandatów. Widzisz znak D-42 na drodze i zwalniasz. To obszar zabudowany, gdzie za znaczne przekroczenie prędkości można stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Gdzie zaczyna się oraz kończy obszar zabudowany? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Widzisz znak D-42, zwolnij do 50 km/h. To obszar zabudowany
Widzisz znak D-42, zwolnij do 50 km/h. To obszar zabudowanyEast News

Co to jest obszar zabudowany i gdzie się zaczyna?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym zawiera przepisy, które różnią się ze względu na strefy, jakimi porusza się pojazd samochodowy. Co to jest obszar zabudowany i gdzie się zaczyna? Według przepisów ustawy to obszar oznaczony odpowiednimi znakami. O początku obszaru zabudowanego informuje kierowcę znak D-42.

W praktyce obszar zabudowany oznacza najczęściej teren, gdzie występuje zabudowa miejska, wiejska lub przemysłowa. W związku z obecnością zabudowań w lokalizacji może występować wzmożony ruch pojazdów i pieszych. Znak D-42 musi być umieszczony po prawej stronie drogi, którą wjeżdża się do miejscowości.

Gdzie kończy się obszar zabudowany?

Obszar zabudowany musi być oznaczony odpowiednimi znakami na jego początku i końcu. Gdzie kończy się obszar zabudowany? Znak D-43 z wyglądu przypomina znak D-42, a różnicą jest czerwone przekreślenie od lewego dolnego do prawego górnego rogu.

To właśnie znak D-43 stanowi oznaczenie końca obszaru zabudowanego. Znak ten również umieszcza się po prawej stronie drogi, zazwyczaj w tym samym miejscu, gdzie dla kierunku przeciwnego rozpoczyna się obszar zabudowany.

O końcu obszaru zabudowanego informuje znak D-43. 123RF/PICSEL

Znak D-43 nie występuje na końcu obszaru zabudowanego, jeśli obie miejscowości sąsiadują ze sobą. Wtedy na ich terenach obowiązuje obszar zabudowany, o czym często przypomina znak D-42 umieszczany pod nazwą sąsiadującej miejscowości.

Wyjątek w oznaczaniu obszaru zabudowanego stanowią miejsca, gdzie między początkiem a końcem obszaru odległość wynosi mniej niż 300 m. Wtedy przy nazwie miejscowości ewentualnie występuje znak B-33 informujący o podwyższeniu dopuszczalnej prędkości.

Znak D-42 i znak E-17a. Jaka prędkość obowiązuje kierowcę?

Co powinien zrobić kierujący, gdy zobaczy znak D-42 i E-17a? Jaka prędkość obowiązuje kierowcę? Takie połączenie znaków wskazuje, że na terenie całej miejscowości znajduje się obszar zabudowany, więc ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h.

Obszar zabudowany a teren zabudowy

W kontekście przepisów prawa dotyczących dróg publicznych różnice pomiędzy terminami "obszar zabudowany" a "teren zabudowy" sprawiają, że nie należy stosować ich zamiennie.

Obszar zabudowany definiują zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Teren zabudowy występuje natomiast w przepisach rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Wodnej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne, a także ich usytuowanie.

Obszar zabudowany a strefa zamieszkania

Jakie różnice dla kierowcy w kontekście przepisów niosą obszar zabudowany i strefa zamieszkania? Ten pierwszy dotyczy zazwyczaj większego obszaru. Strefę zamieszkania rozpoczyna znak D-40, a kończy znak D-41. Poruszanie się w strefie zamieszkania podlega większym restrykcjom niż ma to miejsce w obszarze zabudowanym.

Kierowcy są wtedy zobowiązani:

  • ustępować pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu, czyli np. pieszym i rowerzystom;
  • jeździć z prędkością nie większą niż 20 km/h;
  • parkować tylko i wyłącznie w wyznaczonych o tego miejscach;
  • zachować szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu ze strefy zamieszkania oraz ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu jako włączający się do ruchu. 

***

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas