Widziałeś taką strzałkę na autostradach? Często bywa bardzo pomocna

Pomarańczowa strzałka na niemieckiej autostradzie to dość rzadko spotykany znak. Przekazuje bardzo ważną informację, która pozwoli kierowcy zaoszczędzić mnóstwo czasu podczas podróży. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach się pojawia i o czym informuje.

Pomarańczowa strzałka umieszczona przy drodze pojawia się na niemieckich autostradach, ale nawet tam występuje dość rzadko. Specjalny znak z dużą pomarańczową strzałką umieszczoną na białym tle z czarną obwódką to tak zwana strzałka objazdu lub strzałka zmiany kierunku.

Pomarańczowa strzałka jest jak nawigacja

Zadaniem tego znaku jest informowanie kierowców o rekomendowanej trasie objazdowej w ramach układu autostrad. Dzięki temu znacząco poprawia się płynność ruchu. To dobra alternatywa dla systemu nawigacji, która informuje o możliwości skorzystania z objazdu innym szlakiem o mniejszym natężeniu ruchu.

Reklama

Kierowca może skorzystać z tego znaku w sytuacji, gdy najkrótsza trasa prowadząca do danego miejsca jest zablokowana. Wystarczy wtedy kierować się wskazaniami pomarańczowej strzałki, żeby dotrzeć do tego samego punktu.

Pomarańczowa strzałka - gdzie kieruje?

Kierowanie pojazdów na alternatywną ścieżkę to głównej zadanie przyświecające stosowaniu tego znaku przy drodze. Alternatywna trasa zwykle wykorzystuje autostrady o mniejszym natężeniu ruchu drogowego.

Dzięki temu kierowcy mają szansę na dotarcie do celu w krótszym czasie bez konieczności postoju w korku drogowym. O zakończeniu objazdu informuje znak z ukośnie przekreśloną pomarańczową strzałką.

Pomarańczowa strzałka - gdzie występuje?

Pomarańczowa strzałka znajdująca się przy niemieckich autostradach jest typowym znakiem informacyjnym. W żadnym wypadku nie należy jej traktować jako znaku nakazu. Kierowca może skorzystać z tego rozwiązania dobrowolnie, według własnego uznania.

Ten rzadko spotykany znak najczęściej występuje w miejscach, gdzie sieć autostrad jest bardzo gęsta. Jednym z regionów w Niemczech są okolice Renu i zagłębia Ruhry oraz pomiędzy rzekami Ren i Men. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy