W tych krajach konfiskują samochody. Nie tylko za alkohol

Krzysztof Pochłód

Aktualizacja

W Polsce od kilku miesięcy obowiązują przepisy dotyczące konfiskaty samochodów, m.in. za jazdę po alkoholu. W innych krajach również można stracić auto – chociażby za przekroczenie prędkości. Co więcej, w większości przypadków nie ma znaczenia, czy kierujący był cudzoziemcem, albo gdzie zarejestrowano pojazd, którym się porusza.

W niektórych krajach samochód można stracić np. za przekroczenie prędkości
W niektórych krajach samochód można stracić np. za przekroczenie prędkościPiotr Korczak/REPORTEREast News

Choć u nas przepis o obligatoryjnym przepadku samochodu wciąż budzi kontrowersję, w wielu krajach to standardowa kara za rażące złamanie określonych przepisów dotyczących np. spożycia alkoholu, czy przekroczenia prędkości. Gdzie trzeba szczególnie uważać?

Austria. Konfiskata auta m.in. za nielegalne wyścigi

Od 1 marca obowiązują tam przepisy, na mocy których możliwa jest konfiskata pojazdu za znaczne przekroczenie prędkości - o ponad 60 km/h w terenie zabudowanym i o ponad 70 km/h poza nim. Od 2021 r. czasowo (na minimum cztery tygodnie) zawiesza się też prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h w terenie zabudowanym i o ponad 50 km/h poza nim.

Belgia - konfiskata za udostępnienie auta

Konfiskata auta grozi za jazdę pod wpływem alkoholu powyżej 0,5 promila, bez prawa jazdy lub ubezpieczenia. Pojazd może zostać odebrany również, gdy nie jest on własnością kierowcy, a prawowity właściciel udostępnił go świadomie.

Finlandia i Szwajcaria - utrata auta nie tylko za przekroczenie prędkości

W Szwajcarii oprócz kary za alkohol (powyżej 0,5 promila) i prędkość (przekroczenie o ponad 50 km/h) samochód można też stracić za emitowanie zbyt dużego hałasu, szczególnie nocą. Co istotne, samochód można skonfiskować wyłącznie jeśli prowadzi go właściciel. Jeśli jest w rękach innej osoby – ta płaci karę finansową.

W Finlandii natomiast samochodów pozbawiani są przestępcy dokonujący umyślnych przestępstw. Przykład? Kradzież paliwa ze stacji benzynowej.

Francuzi zabierają pojazd za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, a także za spowodowanie wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Traci się go również prowadząc samochód po alkoholu – o ile badanie wykaże co najmniej 0,8 promila. Jeśli ktoś dopuści się przestępstwa w nieswoim samochodzie, nałożona zostanie kara o równowartości pojazdu.

Dania i Włochy - łagodne traktowanie pijanych kierowców

1,5 promila alkoholu we krwi - dopiero ten poziom każe nastawiać się na utratę pojazdu, a przepisy określające takie działanie wprowadzono już 14 lat temu. Za to w Danii poziom alkoholu kwalifikujący do konfiskaty pojazdu to aż 2 promile. W tym kraju auto można stracić też za brak OC lub podwójne przekroczenie prędkości. W Luksemburgu z kolei limit "ustawiono" dużo niżej - na 0,5 promila, ale żeby stracić auto, trzeba popełnić podobne wykroczenie w krótkim odstępie czasu.

Kraje bałtyckie – konfiskata samochodu za alkohol i prędkość

Za jazdę pod wpływem alkoholu traci się auto również w krajach bałtyckich - na Litwie, Łotwie i w Estonii - auto konfiskowane jest, jeśli kierowca wsiądzie do niego pod wpływem alkoholu. Na Litwie wystarczy 0,4 promila, na Łotwie 1,5 promila, a w Estonii wystarczy jakakolwiek jego ilość.

Mitsubishi ASX po liftinguinteriaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas