​W jakich miejscach nie wolno parkować?

Na ulicach polskich miast nie brakuje aut zaparkowanych w co najmniej dyskusyjny sposób. Czasem wynika to z celowego ignorowania przepisów, a w innych przypadkach z niewiedzy lub przeoczenia znaków. Jak parkować zgodnie z przepisami. W jakich miejscach nie wolno parkować? Wiedza na ten temat pozwoli nie tylko uniknąć mandatów i punktów karnych za niewłaściwe parkowanie, lecz także zredukuje liczbę stresujących sytuacji.

Jak parkować, żeby nie narazić się na mandat albo odholowanie samochodu?
Jak parkować, żeby nie narazić się na mandat albo odholowanie samochodu?Arkadiusz ZiółekEast News

Jak parkować zgodnie z przepisami?

Mandat i punkty karne to jedno, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Warto więc przypomnieć sobie, jak parkować zgodnie z przepisami.

  • Parkowanie jest dozwolone tylko w miejscach i warunkach, w których pojazd będzie należycie widoczny dla innych użytkowników drogi. Przepisy dopuszczają parkowanie na jezdni jedynie w terenie zabudowanym. Należy wtedy ustawić auto jak najbliżej krawędzi jezdni lub równolegle do niej. Kierowcy zobowiązani są do postępowania zgodnie ze wskazaniami znaków drogowych. 
  • Zaparkowany pojazd należy zabezpieczyć przed możliwością uruchomienia go przez osoby niepowołane, a także przed wywołaniem niebezpiecznych zdarzeń drogowych, takich jak stoczenie się auta zaparkowanego na wzniesieniu. 
  • Najbezpieczniejszym wyborem jest parkowanie samochodu w miejscach oznaczonych znakiem D-18 "parking". Często znak ten łączy się z tabliczkami określającymi dodatkowe informacje dla kierowców. Może być to znak T-30 wskazujący w graficzny sposób, jak powinny być zaparkowane pojazdy w wyznaczonym obszarze, lub tabliczka informująca, że parking w danej lokalizacji jest strzeżony lub płatny.
  • Obowiązek wniesienia opłaty za postój pojazdu występuje w strefach płatnego parkowania na drogach publicznych. Stawki za parkowanie oraz godziny obowiązywania strefy wyznaczane są przez gminę w drodze uchwały. Opłaty za postój mogą być pobierane także na prywatnych parkingach według zasad ustanowionych przez zarządcę terenu. 
  • Parkowanie samochodów na chodnikach jest dozwolone, ale należy pamiętać o przepisach, które regulują postój pojazdów w tych miejscach. Kierowcy muszą zostawić co najmniej 1,5 metra miejsca dla pieszych. Wjazd przynajmniej jednym kołem na chodnik dopuszczalny jest jedynie dla samochodów osobowych do 2,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej (DMC). Z kolei wjechanie czterema kołami dozwolone jest jedynie dla samochodów osobowych.
  • Legalne parkowanie w strefie zamieszkania wymaga szczególnej uwagi. Po minięciu znaku D-40, wskazującego wjazd do strefy, parkowanie jest dozwolone tylko i wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach.

W jakich miejscach nie wolno parkować?

Parkowanie pojazdów w sposób niezgodny z przepisami to wykroczenie, które naraża kierowcę na ryzyko otrzymania mandatu karnego, a czasem dochodzi nawet do odholowania pojazdu na parking policyjny. Ignorowanie przepisów dotyczących parkowania może też doprowadzić do zatorów komunikacyjnych, a nawet niebezpiecznych zdarzeń na drodze.

  • Przepisy kodeksu drogowego kategorycznie zakazują parkowania na przejazdach kolejowych, tramwajowych oraz skrzyżowaniach. Niedopuszczalny jest także postój pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od tych obiektów drogowych. 
  • Zakazane jest parkowanie w odległości mniejszej niż 15 metrów od wysepek, jeśli jezdnia z prawej strony ma tylko jeden pas ruchu. Taki sam odstęp należy zachować podczas postoju pojazdu w pobliżu przystanków autobusowych. Natomiast w przypadku przystanków z zatoką zakaz parkowania obowiązuje na jego całej długości. 
  • Niedozwolone jest parkowanie samochodów w takich miejscach jak tunele, wiadukty i mosty. Przepisy zakazują także postoju pojazdów wzdłuż linii ciągłej oraz jej punktów krańcowych, co mogłoby zmusić innych kierujących do najechania na tę linię. Podobnie jest z parkowaniem obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni 
  • Zaparkowane pojazdy nie mogą zasłaniać znaków drogowych. Wyższe pojazdy, potencjalnie ograniczające widoczność przedniej części znaku, muszą zachować odstęp od niego liczący co najmniej 10 metrów. 
  • Parkowanie zabronione jest w miejscach utrudniających wjazd lub wyjazd z bramy, garażu, parkingu lub innej posesji. Lekceważenie tego przepisu może doprowadzić nie tylko do otrzymania mandatu karnego, lecz także do odholowania pojazdu na koszt kierowcy.
  • Duże kary grożą za parkowanie bez stosownych pozwoleń na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Może skończyć się to odholowaniem pojazdu oraz karą finansową wynoszącą nawet 800 zł.

***

"Wydarzenia": Nowe wysokości mandatów drogowych i wyższa ilość punktów karnychPolsat NewsPolsat News