Uwaga na znaki od W-1 do W-7. Co oznaczają i jak się zachować, gdy je widzimy?

Charakterystyczne znaki na żółtym tle z narysowanymi liczbami, strzałkami, a czasem i czołgami, nie pojawiają się często przy polskich drogach. Tym ważniejsze jest, żeby poznać ich znaczenie i nie być zaskoczonym, kiedy nagle spotkamy je na swojej drodze.

Żółte znaki z symbolem czołgu lub pojazdu opancerzonego pojawiają się co jakiś czas na polskich drogach. Mają one bezpośredni związek z przeprowadzanymi regularnie międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi, w których udział biorą wojska z różnych państw.

Gdzie spotkamy żółte znaki?

Na początku trasy wykorzystywanej przez pojazdy wojskowe oraz tuż przed obiektami mostowymi leżącymi na trasie przejazdu. Umieszcza się je w odległości do 100 m przed przyczółkiem mostu oraz początkiem tunelu.

Kogo dotyczą żółte znaki z cyframi i czołgami?

Znaki, oznaczone w kodeksie drogowym literą W i symbolami od W-1 do W-7, są dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi. Kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych nie muszą zwracać na nie szczególnej uwagi.

Reklama

Jakie informacje możemy odczytać z żółtych znaków

Żółte znaki informują o klasie obciążenia mostów oraz szerokości i wysokości tunelu. Dzięki nim żołnierze wiedzą, czy mogą skorzystać z danej przeprawy.

Widząc takie oznakowanie przy drodze, należy zachować większą ostrożność, ponieważ w każdej chwili możemy spotkać na drodze pojazdy wojskowe, które muszą się stosować do ogólnych zasad ruchu drogowego. Nie są zatem pojazdami uprzywilejowanymi, jeśli nie używają w czasie przejazdu sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Jakie są rodzaje żółtych znaków "W"

Znaki te mają kształt koła o wymiarach 40 cm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym i 60 cm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym.

  • W-1: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym
  • W-2: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym
  • W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych
  • W-4: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych
  • W-5: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych
  • W-6: szerokość mostu lub środka przeprawowego
  • W-7: wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy