Tylko wtedy włączaj światła przeciwmgielne z tyłu. Inaczej dostaniesz mandat
Oprac.: Andrzej Zasadni
Światła przeciwmgielne tylne gwarantują lepszą widoczność na drodze podczas zalegającej mgły, rzęsistych opadów deszczu czy śnieżycy. W uzasadnionych przypadkach mogą zostać włączone także podczas gęstego smogu. Jednak pojawienie się mgły czy innych trudnych warunków atmosferycznych nie oznacza, że z automatu należy włączać tylne światła przeciwmgielne. Wyjaśniamy, jak oraz kiedy je stosować.
Spis treści:
Kiedy włączyć tylne światła przeciwmgielne?
Praktycznie każdy samochód jest wyposażony w dwa lub jedno światło przeciwmgielne tylne. Ma kolor czerwony i świeci się bardzo jasno jednostajnie. Zazwyczaj tylne światło przeciwmgielne jest umiejscowione w jak najniższym punkcie pojazdu, jednak nie niżej niż 25 cm od jezdni. Nie jest to przypadek i wynika wprost z tego, że im bliżej nawierzchni, tym mgła jest rzadsza. Dzięki umiejscowieniu światła przeciwmgielnego nisko inni kierowcy mogą dostrzec nasze położenie.
Włączanie tylnych świateł przeciwmgielnych reguluje Prawo o ruchu drogowym. Szczególnie istotny jest Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Kierowca ma obowiązek włączyć światła mijania, przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Kiedy włączyć tylne światła przeciwmgielne? O tym decyduje widoczność na drodze, a jak czytamy w 3. paragrafie, jest to:
"Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła."
Tylne światła przeciwmgielne to nie wszystko. W przypadku jazdy poza obszarem zabudowanym podczas mgły należy dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania. Te zasady oczywiście dotyczą pojazdów silnikowych. Dla pozostałych obowiązują inne nakazy. To włączenie świateł, w które taki pojazd jest wyposażony oraz korzystanie z pobocza drogi. Jeżeli nie jest to możliwe, to w czasie mgły należy jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
Jak włączyć światła przeciwmgielne?
Symbol świateł przeciwmgielnych tylnych to reflektor oraz odchodzące od niego poziomo równoległe kreski, a także falująca i przecinająca je pionowa linia. Jak włączyć światła przeciwmgielne? To może się różnić w zależności od marki i modelu samochodu, ale istnieją pewne standardowe procedury, które są powszechnie stosowane. Jakie?
Niektóre samochody wymagają włączonych świateł mijania, aby włączyć światła przeciwmgielne tylne. Następnie należy znaleźć odpowiedni włącznik. Może on znajdować się na dźwigni kierunkowskazów albo na panelu z przyciskami po lewej stronie kolumny kierownicy. W niektórych modelach aut światła przeciwmgielne tylne włącza się za pomocą osobnego przycisku na desce rozdzielczej.
Czy światła przeciwmgielne są obowiązkowe?
Światła przeciwmgielne tylne, jak wspomnieliśmy na początku, mają silne natężenie. To oznacza, że w przypadku polepszenia się warunków na drodze, mogą doprowadzić do oślepienia pozostały uczestników ruchu drogowego. Światła przeciwmgielne nie są obowiązkowe, a ich używanie jest dozwolone jedynie w przypadku złych warunków atmosferycznych. Natomiast obowiązkowe jest ich wyłączanie, jeśli tylko wyjedziemy z obszaru powleczonego mgłą lub opady atmosferyczne się poprawią.
Nieuzasadnione używanie świateł przeciwmgielnych grozi mandatem. Jeśli mamy je włączone, a widoczność jest już na tyle dobra, że nie wymaga ich stosowania, możemy także otrzymać dwa punkty karne. Za jazdę z włączonymi tylnymi światłami przeciwmgielnymi przy dobrej widoczności policja może wypisać nam mandat w wysokości 200 zł. Jeżeli w podobnej sytuacji mamy włączone przednie światła przeciwmgielne, należy nam się mandat w wysokości 100 zł.