Czy świateł drogowych można używać tylko w nocy? Niekoniecznie

Zwyczaj ostrzegania innych kierowców przed patrolem policji kontrolującym prędkość poprzez miganie światłami drogowymi nieco w Polsce przygasł, ale niektórzy nadal to robią. Problem w tym, że za takie zachowanie należy się mandat, bowiem używanie “długich” świateł jest dozwolone tylko w określonych sytuacjach - i to niekoniecznie w nocy.

Światła drogowe, zwane potocznie “długimi", są obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Wg ustawy Prawo o ruchu drogowym kierowcy mogą ich używać razem ze światłami mijania lub oddzielnie “o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie" - nie ma tu znaczenia, czy poruszamy się po terenie zabudowanym, niezabudowanym czy na przykład autostradzie. Jednocześnie kierujący są zobowiązani je wyłączyć, gdy zbliżają się do : 

Reklama
  • pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo
  • do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony
  • pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami

Jaki mandat za ostrzeganie innych kierowców przed policją?

Używanie świateł drogowych do ostrzegania innych przed patrolem policji z pewnością będzie zinterpretowane, w razie kontroli, jako korzystanie ze świateł niezgodne z ich przeznaczeniem. Za takie wykroczenie policjant ukarze 200-złotowym mandatem oraz trzema punktami karnymi. Są jednak sytuacje, kiedy możemy używać świateł drogowych do ostrzegania innych kierowców przed niebezpieczeństwem, na przykład pojazdem jadącym pod prąd po autostradzie czy stadem zwierząt, które przechodzi przez jezdnię. Nie może to jednak powodować oślepienia innych.

Świateł drogowych nie wolno używać w miejscach, które są dobrze oświetlone, wtedy także policjant może stwierdzić, że korzystamy z nich niezgodnie z przeznaczeniem - do takich miejsc należą przede wszystkim ulice w miastach czy dobrze oświetlone drogi ekspresowe i autostrady. W ustawie PoRD wyraźnie czytamy bowiem, że światła drogowe mogą być włączone tylko od zmierzchu do świtu w miejscach nieoświetlonych.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: światła drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy