Kierunkowskaz na pierwszeństwie łamanym. Kierowcy nie wiedzą

Są dwie teorie dotyczące pokonywania skrzyżowań z pierwszeństwem łamanym. Tylko jedna ma cokolwiek wspólnego z przepisami. Co decyduje o konieczności włączenia kierunkowskazu: znak, czy układ drogi?

Zgodnie z przepisami w tej sytuacji kierowca czerwonego auta ma obowiązek skorzystać z kierunkowskazu
Zgodnie z przepisami w tej sytuacji kierowca czerwonego auta ma obowiązek skorzystać z kierunkowskazu 

Z sytuacją, jak na grafice powyżej, miewamy styczność dość często. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym według znaków droga główna skręca w lewo, a na wprost jest droga podporządkowana. Czy w tej sytuacji, skręcając w lewo, powinniśmy skorzystać z kierunkowskazu?

Zacznijmy od tego, że zgodnie z art. 22 ust 5. ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Tu trzeba też rozgraniczyć pojęcia kierunku ruchu i kierunku jazdy. Pierwszy jest pojęciem geograficznym odnoszącym się do stron świata - możemy poruszać się na północ, na południe albo jakimś innym kursem z 360 - stopniowej róży wiatrów. Wybór kierunku ruchu zależy nie od nas, ale od istniejącej drogi, możemy co najwyżej tę drogę sobie wybrać. Kierunek jazdy wynika natomiast z woli kierującego.

Wracając więc do zadanego wcześniej pytania - tak, należy w takiej sytuacji zasygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy, czyli skrętu w lewą stronę. Nie ma natomiast potrzeby sygnalizowania jazdy na wprost.

Niestety, część "specjalistów" powołuje się w tym przypadku na Konwencję Wiedeńską i twierdzi, że zmiana kierunku jazdy następuje wówczas, gdy skręca się w inną drogę lub jezdnię na skrzyżowaniu lub poza nim.

To miałoby usprawiedliwić brak konieczności używania kierunkowskazu przy skręcie, w sytuacji, gdy poruszamy się wciąż tą samą drogą. Twierdzą, że skoro droga główna skręca w lewo, to wykonując manewr skrętu nie wykonuje się zmiany kierunku jazdy. Za to uważają, że kierunkowskazu należy w tej sytuacji użyć jadąc na wprost - by poinformować innych użytkowników, że zjeżdżamy z głównej drogi. Niestety - Konwencja Wiedeńska nie zawiera takiego zapisu. Za to jej art. 14 ust. 3 precyzuje, że: 

Przed skręceniem lub przed wykonaniem manewru związanego ze zjechaniem w bok każdy kierujący powinien odpowiednio wyraźnie i dostatecznie wcześnie zasygnalizować swój zamiar za pomocą kierunkowskazu lub kierunkowskazów swojego pojazdu.

Kiedy używać kierunkowskazu na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym?

Jeżeli na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym (tak samo jak na zwykłym skrzyżowaniu) będziesz skręcał, to masz obowiązek sygnalizować ten zamiar kierunkowskazem. Jeśli jedziesz na wprost - nie używasz kierunkowskazu. Nigdy nie stosuj błędnej zasady, że jeśli jedziesz drogą z pierwszeństwem, to nie musisz włączać kierunkowskazu.        

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas