Kiedy włączać światła przeciwmgielne? To zależy, czy przednie czy tylne

Przednie i tylne światła przeciwmgielne są najczęściej wykorzystywane jesienią i zimą, kiedy występują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza - czyli na drodze pojawia się mgła lub dochodzi do mocnych opadów atmosferycznych. Kiedy włączać światła przeciwmgielne, aby robić to zgodnie z prawem i nie narazić się na mandat?

Czy światła przeciwmgielne są obowiązkowe?

Według polskich przepisów przednie światła przeciwmgielne w pojeździe nie są obowiązkowe, natomiast każdy pojazd (poza kilkoma wyjątkami, na przykład auta zabytkowe) musi mieć co najmniej jedno tylne światło przeciwmgielne, umieszczone możliwie nisko, ale nie niżej niż 25 cm od jezdni. W praktyce większość samochodów od kilkunastu, a nawet więcej, lat jest fabrycznie wyposażana także w przednie światła przeciwmgielne, które często służą też jako światła doświetlające boki auta podczas skręcania (zapalają się podczas skrętu kierownicy i gasną po wyprostowaniu kół).

Reklama

Jak włączyć światła przeciwmgielne?

Światła przeciwmgielne przednie, oznaczone symbolem fali z trzema liniami przed ikoną reflektora, mają charakterystyczny, szeroki strumień światła, który oświetla bliską odległość, redukując oślepiające odbicia od mgły czy deszczu. Z kolei światła przeciwmgielne tylne (symbol na tablicy przyrządów i przełączniku identyczny, tylko fala z liniami znajduje się za symbolem reflektora) zwiększają widoczność pojazdu dla innych kierowców z tyłu. Są jednak intensywniejsze niż standardowe światła hamowania, dlatego możliwość ich używania jest konkretnie opisana przepisami.

W większości aut, aby włączyć przednie światła przeciwmgielne, muszą być też zapalone co najmniej światła pozycyjne. W przypadku tylnych świateł przeciwmgielnych często ten wymóg nie występuje. W większości samochodów włącznik świateł znajduje się na lewym uchwycie obok kierownicy lub na konsoli, także po lewej strony kierownicy. Może mieć formę pokrętła lub przycisku, niekiedy, aby włączyć tylne światła przeciwmgielne przednie muszą również być zapalone.

Kiedy włączać światła przeciwmgielne?

Wszystkie zapisy dotyczące poprawnego używania świateł przeciwmgielnych znajdziemy w ustawie Prawo o ruchu drogowym. W przypadku tylnych świateł przeciwmgielnych ich użycie jest dozwolone wyłącznie w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, kiedy widoczność jest ograniczona do poniżej 50 m. Kiedy warunki się poprawią, kierujący jest zobowiązany od razu wyłączyć te światła (czego niestety wielu kierowców nie robi, oślepiając w ten sposób innych - pamiętajmy, że tylne światło przeciwmgielne jest intensywniejsze od świateł stop!).

W przypadku przednich świateł przeciwmgielnych kierowcy mogą ich używać zawsze, gdy występuje zmniejszona przejrzystość powietrza, także w wypadku opadów atmosferycznych. Do tego, na krętych drogach (oznaczonych odpowiednim znakiem), kierowcy mogą włączyć przednie światła przeciwmgielne także w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, ale tylko od zmierzchu do świtu. 

W ten sposób światła pomogą im “doświetlić" najbliższe otoczenie pojazdu, co w przypadku krętej drogi ma znaczenie. Za niewłaściwe używanie świateł przeciwmgielnych policjant może ukarać mandatem w wysokości 100 (przednie światła) lub 200 zł (tylne) oraz naliczyć dwa punkty karne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy