To w rubryce F.2 w dowodzie jest odpowiedź, czy można parkować na chodniku

Co ma dowód rejestracyjny i pole F.2 do możliwości parkowania na chodniku (od dziś drogi dla pieszych)? W wybranych przypadkach - decydujący. Niektórzy kierowcy nawet nie wiedzą, że parkują na drodze dla pieszych nielegalnie.

Od 21 września obowiązuje nowa definicja chodnika, który stał się drogą dla pieszych. Na drogę dla pieszych składa się m.in... chodnik. O nowej prawnej rzeczywistości opowiadaliśmy dziś na antenie Polsat News (wideo poniżej).

Według zapewnień Ministerstwa Infrastruktury i wbrew niektórym doniesieniom medialnym nowe prawo nie oznacza żadnych praktycznych zmian dotyczących parkowania na chodnikach (od dziś drogach dla pieszych). Jak zatem wyglądają zasady parkowania w takich miejscach? I co ma z tym wspólnego zapis widniejący w rubryce F.2 w dowodzie rejestracyjnym?

Reklama

Parkowanie na chodniku a dopuszczalna masa całkowita (DMC)

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od dziś parkować na chodniku nie można, ale nie jest to zabronione na drodze dla pieszych w strefie buforowej. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy to w tekście w ramce obok. Upraszczając: kierowcy wciąż mogą parkować w miejscach, w których legalnie parkowali do tej pory. Jednym z warunków decydujących, czy postój na drodze dla pieszych jest legalny, jest dopuszczalna masa całkowita naszego samochodu.

Nie może ona przekraczać 2500 kg. Skąd mamy wiedzieć, czy nasze auto załapuje się do dopuszczalnego limitu? Wartość DMC widnieje w dowodzie rejestracyjnym w rubryce F.2. Zdecydowana większość aut osobowych jeżdżących po Polsce nie przekracza wspomnianej wartości, ale właściciele dużych SUV-ów i aut dostawczych zdecydowanie powinni zerknąć do dowodu rejestracyjnego, zanim postanowią zaparkować na drodze dla pieszych.

Parkowanie na drodze dla pieszych

Przy decyzji o parkowaniu samochodu na drodze dla pieszych należy odnieść się również do kwestii wolnej przestrzeni dla swobodnego przemieszczania się pieszych. Co to oznacza?

Przepisy mówią, że chodnik, czyli wydzielona wyłącznie dla ruchu pieszych część drogi dla pieszych, musi mieć przynajmniej 1,5 metra. Co ważne, w przypadku dróg dla pieszych, które dopiero będą powstawać, ta szerokość będzie wynosiła minimum 1,8 m. W takich przypadkach miejsca postoju aut będą jednak bardzo wyraźnie oznakowane.

Parkowanie na chodniku a przejście dla pieszych i skrzyżowanie

Ile metrów od przejścia dla pieszych lub skrzyżowania można parkować. Tutaj przepisy definiują to jednoznacznie. 

Auto musi być tak zaparkowane, by nie utrudniać pieszym przejścia, a także nie ograniczać widoczności innym uczestnikom ruchu drogowego. Ustawodawca określił tę odległość na co najmniej 10 metrów.

Wyjątkiem mogą być ulice jednokierunkowe, ponieważ auta zaparkowane za przejściem dla pieszych na tego typu ulicach nie ograniczają widoczności zbliżającym się do niego kierowcom.

Mandat za parkowanie na chodniku

W kodeksie wykroczeń drogowych próżno szukać "złamania zakazu parkowania". Znajdziemy w nim natomiast zapisy dotyczące złamania zakazu postoju oraz zatrzymywania się. Taryfikator mandatów przewiduje za to wykroczenie 100 zł kary. Niedawno znowelizowany taryfikator punktów karnych jest obecnie dwukrotnie bardziej surowy względem kierowców dopuszczających się tego wykroczenia. Przed 17 września kara wynosiła 1 punkt. Obecnie to 2 punkty karne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parkowanie | chodnik | mandaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama