Ten zygzak na jezdni to znak P-17. Są dwie zasady, które wymusza na kierowcy

Zygzak narysowany na jezdni to znak drogowy P-17, który daje jasny komunikat, ale niewielu kierujących zdaje sobie z tego sprawę. Warto dowiedzieć się, o czym informuje i nie narażać się na mandat.

Zygzak na jezdni nie jest formą artystycznej ekspresji drogowców. To znak P-17, który ma bardzo konkretny przekaz.  Zgodnie z przepisami wyznacza się go na jezdni w miejscu przystanku autobusowego, trolejbusowego lub tramwajowego. Zwykle dotyczy przystanków zlokalizowanych na jezdni w pobliżu chodnika, nie posiadających własnej zatoczki.

Znak P-17 - obowiązują dwie zasady. Jaki mandat za złamanie?

Znak P-17 to "linia przystankowa", która informuje kierowców o dwóch kwestiach. Pierwsza to długość przystanku na której w każdej chwili może się zatrzymać autobus, trolejbus lub tramwaj.

Druga kwestia to zakaz zatrzymywania się na całej długości zygzaka. Dotyczy wszystkich innych pojazdów niż komunikacji zbiorowej. Gdy równolegle do linii zatrzyma się tramwaj - jest to miejsce wyznaczające przestrzeń, na której mogą wysiadać pasażerowie.

Reklama

Warto o tym pamiętać, ponieważ zatrzymywanie się na linii P-17 jest karane mandatem w wysokości 100 zł i 1 pkt karnym.

Znak P-17 to znak poziomy. Czy jest ważniejszy od pionowego?

Choć linia przystankowa P-17 to typowy przykład znaku poziomego, ma takie samo znaczenie jak znaki pionowe. W żadnym wypadku znaków namalowanych na jezdni nie można ignorować, ponieważ ich zadaniem jest regulowanie ruchu drogowego. Przykładem są linie, trójkąty i kwadraty malowane przy skrzyżowaniach. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | przystanek | kierowcy | mandaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy