Tańszy przejazd przez Czechy. Będzie winieta na jeden dzień

Czesi planują zmianę wysokości cen winiet. Przy okazji zapowiedziano wprowadzenie nowej, jednodniowej winiety uprawniającej do jazdy po wszystkich tamtejszych autostradach.

Czeska sieć autostrad liczy już 1363 km, ale żeby z nich skorzystać, kierowcy muszą wykupić winiety. Od lat dostępne były one w wariantach 10- i 30-dniowym, albo wersji całorocznej. Dla wielu Polaków przejeżdżających przez Czechy np. w drodze na wakacyjny odpoczynek w Chorwacji, jest to rozwiązanie niekorzystne. Wyjeżdżając np. na dwa tygodnie i korzystając z przejazdu czeskimi autostradami przez dwa dni, trzeba kupić dwie dziesięciodniowe winiety lub jedną na cały miesiąc. 

Zmiana cen winiet w Czechach. Roczna będzie droższa

Czesi podkreślają, że ceny winiet nie zmieniły się od 2012 r. i wymagały aktualizacji. Minister transportu Martin Kupka przedstawił nowy cennik, który zacznie obowiązywać od marca przyszłego roku. 

Reklama

Pierwsza wiadomość nie ucieszy kierowców, którzy często jeżdżą po autostradach naszych południowych sąsiadów. Od przyszłego roku cena rocznej winiety autostradowej dla samochodów osobowych wzrośnie z 1500 do 2300 koron. Przy dzisiejszym kursie oznacza to kwotę 440 zł.

Nowe, niższe ceny czeskich winiet na 10 i 30 dni

Czesi odświeżyli system płatności za autostrady w zgodnie z aktualnymi wytycznymi Unii Europejskiej. Zakładają one, że cena 30-dniowej winiety nie może stanowić więcej niż 19 proc. ceny winiety rocznej. W przypadku winiety 10-dniowej górna granica to 12 proc. 

W związku z tym ceny winiet w Czechach od marca 2024 r. wyniosą:

  • dla winiety na 10 dni: 270 zamiast 310 koron (ok. 52 zł)
  • dla winiety na 30 dni: 430 zamiast 440 koron (ok. 82 zł)

Czechy. Będzie winieta na jeden dzień

Od marca przyszłego roku wprowadzony zostanie nowy rodzaj winiety - jednodniowa. To ukłon w stronę kierowców, którzy tylko okazjonalnie opuszczają swoje miejsca zamieszkania, a także dla turystów, którzy korzystają z czeskich autostrad sporadycznie - np. podczas wyjazdów wakacyjnych. Jednodniowa winieta na przejazd autostradami będzie kosztowała 200 koron, czyli około 38 zł. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: winiety Czechy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy