Tajemnicze żółte znaki na drogach. Co oznaczają?

Okrągłe, żółte znaki z czarnymi symbolami np. czołgu czy ciężarówki są teraz coraz częściej spotykane. Zawierają konkretne informacje, ale przydatne tylko dla kierowców pojazdów wojskowych. Widząc żółte znaki ci z cywilnych pojazdów też muszą się mieć jednak na baczności.

Rozpoczynające się właśnie ćwiczenia wojskowe NATO Steadfast Defender-24, w tym ich polska część Dragon-24, potrwają do końca maja. Oznacza to wzmożony ruch pojazdów wojskowych na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Wojsko przypomina, aby nie dzielić się w mediach społecznościowych informacjami o rodzajach pojazdów spotkanych na drodze czy lokalizacji takich konwojów. Przypominamy też, że wyprzedzanie kolumny wojskowej (o ile spełnia takie warunki, jest odpowiednio oznaczona itd.) jest możliwe, ale tylko bez wjeżdżania pomiędzy jej pojazdy i w miejscach, gdzie manewr ten nie jest zabroniony. Co ciekawe, można też wyprzedzać kolumnę uprzywilejowaną, ale tylko poza terenem zabudowanym.

Reklama

Żółte znaki drogowe dla wojska

Duży ruch pojazdów wojskowych oznacza też wysyp żółtych znaków z czarnymi symbolami. To znaki przeznaczone tylko dla wojska, często są montowane czasowo przed zaplanowanymi ćwiczeniami, ale na stałe można je spotkać szczególnie w okolicach poligonów wojskowych czy tuneli lub mostów. Ustawia się je w odległości 100 m od przyczółku mostu lub wjazdu to tunelu. W przepisach znaki te są oznaczone literą "W" i cyframi od 1 do 7. Poniżej pełna lista znaków:

  • W-1: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym
  • W-2: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym
  • W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych
  • W-4: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych
  • W-5: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych
  • W-6: szerokość mostu lub środka przeprawowego
  • W-7: wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu

Informacje o klasie obciążenia obiektów są podawane wg tzw. MLC (Military Load Classification), czyli wojskowej klasyfikacji obciążeń, jej skala różni się oczywiście od skali dla cywilnych pojazdów. Co ciekawe, często na przykład dany most ma wyższą klasę obciążenia dla czołgów niż pojazdów ciężarowych, co wynika z faktu, że masa czołgu rozkłada się na większą powierzchnię.

Poniżej kilka przykładów sytuacji z żółtymi znakami dla wojska. W ostatnim wypadku stosować się do znaku zakazu musi każdy kierowca, także pojazdu cywilnego.

Wojsko pojawiło się na drogach w całej Polsce. Wystosowano ważny apel

Jak odczytywać żółte znaki drogowe?

Kierowca wojskowego jadąc drogą krajową, dostrzega żółty znak z symbolem czołgu i cyfrą "60". Oznacza to, że most, który znajduje się za znakiem, jest dopuszczony do ruchu pojazdów wojskowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 60 ton.

Kierowca pojazdu wojskowego jadąc drogą lokalną, dostrzega żółty znak z symbolem ciężarówki i cyframi "3,5" i "4,0". Oznacza to, że na danej drodze mogą poruszać się pojazdy wojskowe o szerokości nieprzekraczającej 3,5 metra i wysokości nieprzekraczającej 4,0 metrów.

Kierowca podjeżdżając do skrzyżowania, dostrzega żółty znak z symbolem zakazu wjazdu i napisem "Teren wojskowy". W takiej sytuacji kierowca nie ma prawa wjechać na teren wojskowy.

Znaczenie żółtych znaków dla cywilnych kierowców

Chociaż żółte znaki są przeznaczone dla wojska, mają również pewne znaczenie dla cywilnych kierowców. Informują one o potencjalnym natężeniu ruchu wojskowego na danym odcinku drogi. Należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu tych znaków, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo spotkania ciężkich i nietypowych pojazdów wojskowych. Warto pamiętać, że jeśli dany pojazd nie jest uprzywilejowany, to możliwe jest jego wyprzedzanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy