Szybkie mruganie tych świateł może oznaczać kłopoty. Mandat nawet 3 tys. zł

To dość rzadka usterka, ale kiedy się zdarzy, wielu kierowców ją lekceważy. Tymczasem zbyt szybko migające kierunkowskazy oznaczają zwykle, że żarówka w jednym z nich się przepaliła i wymaga wymiany. Za ignorowanie tego problemu policjanci mogą wystawić mandat, całkiem wysoki, jeśli z powodu przepalonego migacza dojdzie do stworzenia zagrożenia w ruchu lub jeśli w aucie doszło do całkowitej awarii kierunkowskazów.

Co oznaczają zbyt szybko migające kierunkowskazy?
Co oznaczają zbyt szybko migające kierunkowskazy?123RF/PICSEL

Kierunkowskazy, wbrew pozorom, nie są obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, ale w praktyce nie mają ich głównie stare pojazdy zabytkowe. Jak czytamy w ustawie Prawo o ruchu drogowym, w takim pojeździe kierujący "jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu".

Kierunkowskazy służą oczywiście do sygnalizowania zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu - oba te manewry należy sygnalizować odpowiednio wcześniej i wyłączyć kierunkowskazy niezwłocznie po ich zakończeniu.

Zbyt szybko migające kierunkowskazy - co to oznacza?

Tego typu usterka należy do rzadkości, ale w starszych autach może się zdarzyć. Najczęstszym powodem szybszego migania kierunkowskazów jest przepalona żarówka - może to dotyczyć świateł przednich, tylnych lub bocznych. Jest to spowodowane tym, że sprawne żarówki tworzą odpowiednie obciążenie dla przerywacza kontrolującego rytm migania. Gdy jedna z nich ulegnie uszkodzeniu, zmniejszone obciążenie obwodu powoduje przyspieszenie pracy układu, sygnalizując tym samym usterkę.

Problem może również wynikać z niesprawnego przekaźnika kierunkowskazów. W takiej sytuacji światła mogą migać nierównomiernie - zarówno zbyt szybko, jak i zbyt wolno, a w skrajnych przypadkach mogą całkowicie przestać działać.

Dodatkowymi przyczynami nieprawidłowego działania kierunkowskazów mogą być:

  • Korozja styków elektrycznych
  • Uszkodzone gniazda żarówek
  • Problemy z kompatybilnością po wymianie tradycyjnych żarówek na oświetlenie LED

Mandat za niesprawne kierunkowskazy

Wszystko zależy od sytuacji i oceny policjanta. W skrajnym wypadku funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny (na przykład jeśli kierunkowskazy w ogóle nie działają) i nałożyć mandat w wysokości do 3 tys. zł. Z kolei za błędne używanie kierunkowskazów lub nieużywanie ich wcale mandat wynosi 200 zł.

Jak wymienić żarówkę kierunkowskazu?

Sama wymiana żarówki polega na odłączeniu złącza elektrycznego od oprawki żarówki, przekręceniu oprawki o około 1/4 obrotu przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i wyjęciu starej żarówki. Następnie należy włożyć nową żarówkę, przekręcić oprawkę z powrotem zgodnie z ruchem wskazówek zegara i podłączyć złącze elektryczne. Na koniec pozostaje włączenie zapłonu i sprawdzenie działania kierunkowskazu oraz upewnienie się, że częstotliwość migania wróciła do normy.

PolicjaPolicja