Stracił prawo jazdy, choć jeździł przepisowo. Wystarczyło jedno pismo żony

Niewielu kierowców wie, że prawo jazdy można stracić nie tylko za przekraczanie przepisów dotyczących samej jazdy. Według prawa, które ma pomagać w skutecznym egzekwowaniu alimentów, wniosek o utratę uprawnień może złożyć partner, który ich nie otrzymuje, choć powinien.

Niepłacenie alimentów to poważny problem w Polsce, bowiem takich dłużników jest w naszym kraju około 300 tysięcy To skłoniło ustawodawcę do wprowadzenia różnorodnych środków mających na celu poprawę ściągalności należności alimentacyjnych. Jednym z takich środków jest możliwość czasowego zatrzymania prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu.

Alimenty a utrata prawa jazdy

Zgodnie z przepisami, jeśli dłużnik alimentacyjny zalega z płatnościami przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, może zostać wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych, co jest wstępem do podjęcia dalszych działań. Jednym z narzędzi dyscyplinujących jest pozbawienie dłużnika prawa jazdy. Procedura ta jest przewidziana w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz w Kodeksie postępowania cywilnego.

Reklama

Postępowanie w sprawie odebrania prawa jazdy wszczyna się na wniosek partnera, wobec którego są zobowiązania alimentacyjne. Wynika to z punktu 3b w art. 5 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów - jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika składa wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138, z późn. zm.) oraz po uzyskaniu z Centralnej Ewidencji Kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego wraz z odpisem tej decyzji.

Istotne jest, że odebranie prawa jazdy nie jest ostatecznym rozwiązaniem, a raczej środkiem mającym na celu wymuszenie na dłużniku spłaty zaległych alimentów.

Jak odzyskać prawo jazdy?

Dłużnik może odzyskać prawo jazdy, jeśli ureguluje zaległe zobowiązania lub zawrze porozumienie z wierzycielem alimentacyjnym, które zostanie zaakceptowane przez komornika. Aby odzyskać prawo jazdy, osoba zadłużona może również zarejestrować się jako bezrobotna lub poszukująca pracy, albo podjąć pracę lub inną formę aktywizacji zawodowej zaproponowaną przez powiatowy urząd pracy.

Odzyskanie prawa jazdy nie kończy jednak postępowania dotyczącego niepłacenia alimentów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy