Reklama

Słyszysz karetkę i zjeżdżasz na lewo z pasa środkowego? Będzie 500 zł mandatu

Coraz więcej kierowców na polskich drogach potrafi prawidłowo ustawiać się do korytarza życia. Problem zaczyna się dopiero, gdy na drodze są trzy lub więcej pasów. Podpowiadamy, jak zachować się prawidłowo, żeby nie dostać mandatu i ułatwić pracę służbom ratunkowym.

Zasada dotycząca korytarza życia była przez wiele lat nieformalną umową dżentelmeńską pomiędzy kierowcami samochodów i pojazdów uprzywilejowanych (karetek pogotowia, wozów strażackich, radiowozów policyjnych). Przepisy przez wiele lat obligowały kierowców do ułatwiania przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, ale w praktyce nie zawsze się to udawało.

Kierowcy często nie wiedzieli, jak się zachować podczas postoju w korku, gdy w lusterku wstecznym pojawiały się błyskające światła ostrzegawcze. Dlatego pod koniec 2019 roku te zasady zostały sformalizowane i wdrożone w życie. Ustawodawca zapisał obowiązek tworzenia korytarza życia, a do tego sprecyzował, jak powinien wyglądać.

Reklama

Korytarz życia - jak się zachować

Zasada tworzenia korytarza życia jest bardzo intuicyjna. Przepisy wyraźnie stanowią, że samochody znajdujące się na lewym pasie ruchu przesuwają się w lewą stronę, a samochody z prawego pasa ruchu w prawą stronę. Ta reguła jest najłatwiejsza do zastosowania na drogach dwupasmowych.

Dużo wątpliwości wśród kierowców wzbudzają sytuacje, gdy korytarz życia trzeba utworzyć na drogach wielopasmowych. Przepisy zostały przygotowane również pod kątem takich scenariuszy.

Kierowcy znajdujący się na pasie lub pasach środkowych powinni zjechać maksymalnie na prawą stronę. W ten sposób część pasa skrajnie lewego i sąsiadującego utworzy korytarz, który umożliwi przejazd służbom ratunkowym. Ta zasada jest bardzo prosta do zapamiętania. Warto podczas każdego postoju w korku przypominać ją sobie i praktykować, żeby inni (nieświadomi) kierowcy mogli obserwować i utrwalać sobie prawidłowe nawyki.

Korytarz życia - jaki mandat za nieprawidłowe zachowanie?

Formalizacja tych zasad ma jeszcze jedną stronę. Policja może skuteczniej karać kierowców, którzy utrudniają przejazd pojazdom służb ratunkowych. Mandat za brak korytarza życia może wynieść nawet 500 złotych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: korytarz życia | karetka | kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy