Sąsiedzi nie wiedzą jak jeździć po rondzie. Zrobili z niego parking

Strefy zamieszkania to obszary, na których panują specyficzne przepisy dotyczące pierwszeństwa, ograniczenia prędkości czy parkowania. Czasem w takich strefach powstają też mini-ronda, na których co bardziej kreatywni kierowcy próbują na przykład parkować. Wyjaśniamy, jakie zasady panują w strefie zamieszkania.

Jakie zasady panują na rondach w strefie zamieszkania?
Jakie zasady panują na rondach w strefie zamieszkania?Sebastian KościółekINTERIA.PL

Strefy zamieszkania wyznacza się głównie na osiedlach mieszkaniowych i tam, gdzie ruch pieszych jest wzmożony. Panujące w strefach zamieszkania przepisy mają ich chronić i sprawić, by poruszanie się po wyznaczonym terenie było komfortowe i bezpieczne. Na nowo wybudowanych osiedlach w strefach zamieszkania mogą pojawić się także ronda. Jakie zasady tam obowiązują?

Strefa zamieszkania przepisy

W strefie zamieszkania, oznaczonej znakiem D-40, czyli tablicą z niebieskim tłem przedstawiającą pieszego, dziecko biegnące za piłką, dom i samochód, zaparkować można tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a ograniczenie prędkości dla pojazdów wynosi 20 km/h. W kwestii parkowania nie ma obowiązku bycia mieszkańcem danego osiedla, chyba, że miejsca parkingowe są przypisane do konkretnych lokali i oznaczone odpowiednimi tabliczkami. Wyjeżdżając ze strefy zamieszkania należy też ustąpić pierwszeństwa, bowiem taki manewr kwalifikowany jest jako włączenie się do ruchu. Co istotne, piesi i rowerzyści w strefie zamieszkania mają bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami i mogą nawet poruszać się środkiem drogi.

Strefa zamieszkania i problematyczne rondo

Rondo to specyficzny rodzaj skrzyżowania, na którym, jeśli znaki nie stanowią inaczej, pierwszeństwo mają ci, którzy na nie wjeżdżają, a nie ci, którzy już na nim są (zgodnie z zasadą prawej ręki). W większości wypadków przed wjazdem na rondo umieszczone jest jednak znak “ustąp pierwszeństwa", który odwraca sytuację, to znaczy pierwszeństwo mają ci kierowcy, którzy już znajdują się na rondzie. Na rondach w strefach zamieszkania, zwykle niewielkich wyspach lub tylko skrzyżowaniach z namalowanymi na ziemi znakami poziomymi, obowiązują te same przepisy, co na innych rondach. To znaczy, jeśli znaki nie stanowią inaczej, traktowane są jako skrzyżowania równorzędne. Bywa, że ruch na rondach w strefach zamieszkania odbywa się właśnie według zasady “prawej ręki", to znaczy przed wjazdem na rondo nie ma znaku “ustąp pierwszeństwa", zatem kierowca znajdujący się na rondzie musi przepuścić tych, którzy na nie wjeżdżają.

Na niektórych osiedlach ronda z małymi wyspami traktowane są jako dodatkowe miejsce do parkowania - kierowcy zostawiają auta “wewnątrz" ronda w ten sposób, aby nadal można było je objechać. Jest to oczywiście niezgodne z przepisami, bowiem, jak wspomnieliśmy, parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Mandat za takie parkowanie może wynieść 100 zł, ale jeśli policjant uzna, że pozostawione auto tamowało lub utrudniało ruch kwota kary rośnie do 500 zł.

"Wydarzenia": Piraci drogowi na celownikuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas