Są skrzyżowania, które formalnie... nie są skrzyżowaniami. Uwaga na pułapki

Ze skrzyżowaniem dróg wiąże się cały szereg przepisów i nie chodzi tylko o przepisy dotyczące pierwszeństwa. Wszystko jednak zmienia się, kiedy na jednej z tych dróg znajduje się znak D-46 „droga wewnętrzna”.

Zasady pierwszeństwa i jazdy na skrzyżowaniach

Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach zwykle określane jest przez znaki drogowe. Jeśli jednak żadnych nie umieszczono, stosuje się zasady ogólne, a konkretnie art. 25, ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Określając pierwszeństwo na skrzyżowaniach równorzędnych mówimy więc o zasadzie prawej ręki. Oprócz tego jednak wiąże się z nimi także szereg innych zasad, o których trzeba pamiętać. Skrzyżowania bowiem:

Reklama
  • odwołują ograniczenia prędkości, ale także wiele innych znaków (jak zakaz wyprzedzania czy zakaz postoju)
  • zakazują wjeżdżania na nie jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy
  • zakazują wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni
  • zakazują zatrzymania pojazdu w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania

Czym różni się skrzyżowanie od skrzyżowania z drogą wewnętrzną?

Wszystkie te zasady ulegają jednak zmianie, kiedy mamy do czynienia z drogą wewnętrzną. Najprościej wyjaśnić to cytując Kodeks drogowy:

Innymi słowy, skrzyżowanie z drogą wewnętrzną, nie jest skrzyżowaniem. Oczywiście taka droga może prowadzić do skrzyżowania innych dróg, na których pierwszeństwo kierowcy określają na podstawie ustawionych znaków lub zasad ogólnych. Bez względu jednak na to, kierowca opuszczający drogę wewnętrzną, musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim pozostałym uczestnikom ruchu.

Jeśli z kolei mamy do czynienia z jedną tylko drogą, z którą łączy się droga wewnętrzna, to nie jest to skrzyżowanie. Można więc na przykład wyprzedzać w tym miejscu, ale z drugiej strony nie odwołuje ono na przykład ograniczenia prędkości. Dlatego też trzeba zwracać uwagę na znaki, aby mylnie nie wziąć takiego miejsca za skrzyżowanie.

Jaki znak wyznacza drogę wewnętrzną?

Zacytujmy rozporządzenie o znakach i sygnałach drogowych:

Z jednej więc strony, nie trzeba zapamiętać konkretnego symbolu i jego znaczenia, jak to ma miejsce w przypadku większości znaków drogowych - wystarczy spojrzeć na napis. Z drugiej strony biała prostokątna tabliczka z czarnym napisem, nie kojarzy się z typowymi znakami, więc niedoświadczeni kierowcy mogą ją przegapić. Dlatego tak istotne jest zapamiętanie jej wyglądu i zwracanie na nią uwagi, ponieważ, jak wyjaśniliśmy, znacząco zmienia ona zasady ruchu drogowego w danym miejscu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego | droga wewnętrzna | skrzyżowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy