Przez zmianę w przepisach wszyscy muszą wymienić prawo jazdy. Ale niektórzy mają lepiej

Wielu polskich kierowców ma bezterminowe prawa jazdy i jest przekonana, że będzie mogła korzystać z nich zawsze. Tymczasem każdego z nich czeka obowiązkowa wymiana. Co więcej, wymieniać prawa jazdy będziemy musieli cyklicznie i bez wyjątków. Nie wszystkich kierowców czekają jednak takie same zasady.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale bezterminowe prawa jazdy nie są wydawane w Polsce już od dłuższego czasu. Konkretnie od 18 stycznia 2013 roku. Dla osób które uzyskały uprawnienia wcześniej nie powinien być to problem, ponieważ prawo nie działa wstecz - jeśli prawo jazdy otrzymali bezterminowo, to tak musi to pozostać. I tak pozostanie, ale i tak nie zachowamy dotychczasowych blankietów.

Wymiana prawa jazdy czeka każdego

Nowe przepisy nie skracają oczywiście czasu, na jakie zostały wydane uprawnienia, ale wymuszają na kierowcach wymianę blankietów na te, zgodne z najnowszym wzorem. Zaś wzór ten nie przewiduje czegoś takiego, jak bezterminowe uprawnienia.

Reklama

Podobnie więc jak kierujący, którzy zadawali egzamin na prawo jazdy od 2013 roku, otrzymamy prawo jazdy na maksymalnie 15 lat. Po tym czasie konieczna będzie kolejna wymiana.

Kiedy trzeba będzie wymienić prawo jazdy?

Termin wymiany prawa jazdy, jest zależny od tego, kiedy po raz pierwszy uzyskaliśmy uprawnienia. Operacja wymiany blankietów rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 2033 roku. Czasu jeszcze więc trochę jest, ale warto o tym pamiętać, żeby nie zdziwić się, kiedy otrzymamy wezwanie.

Czy konieczne będzie wykonywanie badań lekarskich, podczas wymiany prawa jazdy?

Tego obawiało się wielu kierowców. Sytuacji w której mają przyznane bezterminowe uprawnienia, ale przy okazji wymiany prawa jazdy zostaną skierowani na badania lekarskie. Zaś w czasie takiego badania lekarz orzecznik może stwierdzić, że stan zdrowia kierowcy pogorszył się od czasów gdy za młodu przystępował do egzaminu i wystawić mu tylko czasowe zezwolenie na prowadzenie pojazdów.

Na szczęście dla tych osób, nadal będą na uprzywilejowanej pozycji. Podobnie jak osoby z czasowym prawem jazdy, również ci z bezterminowymi uprawnieniami, będą musieli cyklicznie wymieniać blankiet, ale w ich przypadku nie będzie obowiązku robienia dodatkowych badań lekarskich. 

Tak jak do tej pory, zaświadczenie lekarskie jest potrzebne wtedy, gdy otrzymaliśmy terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami z powodu problemów zdrowotnych. Badania zazwyczaj polegają wtedy na podstawowym "przeglądzie" organizmu. To badanie wzroku, słuchu, pomiar cukru, ciśnienia, utrzymanie równowagi oraz wywiad (jakie leki przyjmujemy, jaki jest stan psychiczny kandydata na kierowcę).

Kiedy musimy wymienić prawo jazdy?

Warto przy okazji przypomnieć pozostałe sytuacje, poza opisywaną obowiązkową wymianą, kiedy zachodzi konieczność wnioskowania o nowy blankiet. Jest ona gdy:

 • upłynął termin ważności dokumentu,
 • upłynął termin ważności konkretnej kategorii prawa jazdy,
 • zmieniliśmy nazwisko,
 • zgubiliśmy lub zniszczyliśmy dokument

Od 2019 roku nie ma już konieczności wyrabiania nowego dokumentu w przypadku zmiany adresu zamieszkania. Na wzorze dokumentu nie ma już rubryki z informacją o adresie.

Gdzie można wymienić prawo jazdy?

W zależności od miejsca zamieszkania prawo jazdy można wymienić w następujących miejscach:

 • urząd miasta,
 • starostwo powiatowe,
 • urząd dzielnicy.

Alternatywnie można to zrobić internetowo poprzez portal ePUAP, gdzie znajduje się informacja, że wymiana może nastąpić w przypadku zmiany danych osobowych oraz w przypadku utraty ważności dotychczasowego dokumentu.

Co jest potrzebne do wymiany prawa jazdy?

 • formularz wniosku (do pobrania ze strony obywatel.gov.pl),
 • potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy,
 • aktualne zdjęcie - wyraźną, kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, pozycja frontalna,
 • dowód osobisty lub paszport, cudzoziemcy - paszport lub kartę pobytu,
 • orzeczenie lekarskie (jeśli wymagane),
 • oryginał prawa jazdy do wglądu (urzędnik zrobi kserokopię).

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

 • 100 zł - opłata komunikacyjna,
 • 0,50 zł - opłata ewidencyjna,
 • 200 zł - badanie lekarskie (jeśli jest wymagane).

Opłaty za prawo jazdy dokonać w kasie urzędu lub wykonać przelew. Należy pamiętać o potwierdzeniu wpłaty, które będzie dołączone do wniosku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama