Przepisy dotyczące dzieci w aucie i nie tylko. Co trzeba wiedzieć?
Ruszyły ferie, ale przepisy związane z przebywaniem dzieci na drodze czy w strefie zamieszkania powinien znać każdy rodzic nie tylko w okresie wolnym od szkoły. Polskie prawo jasno wskazuje, kiedy dzieci mogą same poruszać się po chodniku czy jeździć na hulajnodze elektrycznej. Warto znać obowiązujące przepisy nie tylko ze względu na mandaty, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu.
Rodzice często mają wątpliwości dotyczące tego, od jakiego wieku dziecko może samo chodzić z i do szkoły czy przebywać na terenie strefy zamieszkania. W świetle przepisów najważniejszy jest wiek dziecka - większość z nich dotyczy dzieci w wieku do 7 i 10 lat oraz powyżej tej granicy.
Kiedy dziecko może samo chodzić po drodze?
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym termin “droga” obejmuje specjalnie wyznaczony obszar, na który składają się: jezdnia, pobocze, chodnik, trasy dla pieszych i rowerzystów, a także torowiska znajdujące się w jego granicach. Przestrzeń ta jest przeznaczona między innymi do przemieszczania się lub postoju pojazdów. Ustawa w art. 43 ust. 1 jasno precyzuje, że dzieci poniżej 7 roku życia mogą poruszać się po drodze wyłącznie pod nadzorem osoby, która ukończyła przynajmniej 10 lat.
Oznacza to, że prawo dopuszcza samodzielne korzystanie z drogi przez dzieci siedmioletnie i starsze. Wyjątek stanowią strefy zamieszkania, gdzie młodsze dzieci mogą, w teorii, przebywać bez opieki dorosłych. W dodatku przepisy stanowią, że w takich strefach każdy może iść całą szerokością jezdni, a kierujący muszą ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu. Na terenie strefy zamieszkania obowiązuje też ograniczenie prędkości do 20 km/h, a parkowanie jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach.
Jak mówi mec. Krystyna Więcławska-Stysz, specjalistka prawa pracy i oświatowego, “rodzice mogą upoważnić dziecko, które ukończyło 7 lat, do samodzielnego powrotu ze szkoły poprzez złożenie pisemnej deklaracji. Należy jednak podkreślić, że przy podejmowaniu takiej decyzji konieczna jest indywidualna ocena rozwoju psychofizycznego dziecka oraz analiza potencjalnych niebezpieczeństw na trasie jego powrotu”.
Dzieci na hulajnogach elektrycznych
Użytkowanie hulajnogi elektrycznej przez młodzież w przedziale wiekowym 10-18 lat wymaga posiadania odpowiednich dokumentów - analogicznych jak w przypadku roweru. Może to być karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Po osiągnięciu pełnoletności nie ma już wymogu posiadania takich uprawnień.
Przepisy całkowicie zabraniają dzieciom poniżej 10 roku życia poruszania się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, nawet pod nadzorem dorosłych. Mogą one korzystać z tego pojazdu wyłącznie w strefach zamieszkania i tylko pod opieką osoby dorosłej.
Osoba kierująca hulajnogą elektryczną ma obowiązek poruszać się drogą rowerową lub pasem dla rowerów (jeśli są dostępne w planowanym kierunku jazdy) z prędkością do 20 km/h, a w przypadku braku infrastruktury rowerowej - jezdnią, gdzie limit prędkości nie przekracza 30 km/h, zachowując prędkość maksymalną 20 km/h.
W sytuacji wyjątkowej dopuszcza się jazdę chodnikiem lub drogą dla pieszych. Jest to możliwe, gdy spełnione są następujące warunki:
- wzdłuż jezdni dozwolona jest prędkość powyżej 30 km/h
- brak jest wydzielonej drogi lub pasa dla rowerów
- kierujący dostosowuje prędkość do tempa pieszych
- zachowuje szczególną ostrożność
- daje pierwszeństwo pieszym
- nie zakłóca ich swobodnego ruchu
Do kiedy dziecko musi być przewożone w foteliku?
Przepisy zobowiązują do przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm w fotelikach bezpieczeństwa (zniesiono przepis dotyczący wieku - 12 lat). Urządzenia te muszą być dostosowane do wagi i wzrostu dziecka oraz spełniać normy techniczne ustalone przez Unię Europejską. W przypadku wykrycia przez funkcjonariusza policji braku fotelika lub jego niewłaściwego montażu, kierujący zapłaci mandat w wysokości 300 złotych oraz otrzyma 5 punktów karnych. Kierowca otrzyma więcej punktów przy przewożeniu większej liczby dzieci bez wymaganych zabezpieczeń - za dwoje dzieci liczba punktów karnych wynosi 10, natomiast za troje lub więcej dzieci kierowca otrzyma 15 punktów karnych.