Prawo jazdy można stracić za te dwa wykroczenia. I co dzieje się dalej?

Zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące to kara, która dotyka kilku tysięcy kierowców rocznie. Sprawdzamy, za jakie wykroczenia uprawnienia mogą zostać zatrzymane, a także z jakimi innymi konsekwencjami należy się liczyć.

Za co można stracić prawo jazdy
Za co można stracić prawo jazdyPiotr Kamionka/ REPORTEREast News

Za co można stracić prawo jazdy w Polsce

Prawo jazdy jest zatrzymywane obligatoryjnie na trzy miesiące za popełnienie jednego z dwóch wykroczeń:

  • kierowanie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym;
  • przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym o minimum 3.

Oczywiście policjant może wnioskować o zatrzymanie uprawnień na trzy miesiące również z powodu innych poważnych wykroczeń, ale w tym przypadku rozważamy wyłącznie sytuacje, w których dokument jest zatrzymywany automatycznie.

Policja zatrzymuje prawo jazdy - co dalej?

Funkcjonariusz policji może zatrzymać prawo jazdy, nawet gdy blankiet nie trafi fizycznie w jego ręce. Kierowca po takim zdarzeniu może jeszcze prowadzić pojazd przez 24 godziny. To ułatwienie w sytuacji, gdy został zatrzymany daleko poza miejscem zamieszkania. Ma wtedy czas na powrót do domu.

Utrata prawa jazdy na trzy miesiące może się wiązać z utratą pracy lub koniecznością wzięcia bezpłatnego urlopu, jeśli uprawnienia są niezbędne do wykonywania czynności zawodowych.

Zatrzymanie dokumentu prawa jazdy jest liczone w miesiącach. Okres jest niezależny od liczby dni w miesiącu. Dla przykładu - prawo jazdy zatrzymane 10 stycznia będzie do odbioru od 11 kwietnia.

Po upływie trzech miesięcy kierowca może odzyskać prawo jazdy. Dokument jest wydawany z powrotem po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej w wysokości 50 groszy. Jeśli dokument został zablokowany elektronicznie, procedura jest podobna. Z tą różnicą, że starosta po prostu odblokowuje dokument w systemie.

Co grozi za jazdę po utracie prawa jazdy

Kiedy pomimo zatrzymania uprawnień kierowca nadal prowadzi samochód i zostanie przyłapany podczas zwykłej, policyjnej kontroli - okres zatrzymania uprawnień zostanie automatycznie wydłużony do 6 miesięcy.

Kolejne niezastosowanie się do zakazu będzie skutkować całkowitym cofnięciem uprawnień. Kierowca zaczyna wtedy od zera - musi zapisać się na kurs, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, Dopiero po zaliczeniu tych etapów wydawane jest nowe prawo jazdy.