Prawa jazdy wydane przed 2013 r. są wybrakowane. Będzie trzeba je wymienić?
Przez ostatnie lata wielokrotnie dochodziło do zmian w wyglądzie blankietów prawa jazdy. Porównując dokumenty można zauważyć, że w tych starszych brakuje niektórych kategorii. Czy to oznacza, że kierowcy nie przysługują dodatkowe uprawnienia? Czy w takim przypadku trzeba wymienić dokument?
Spis treści:
Wielu kierowców wciąż korzysta z bezterminowych blankietów prawa jazdy wydanych sprzed kilkunastu lat. Jeśli porównają wzór dokumentu z zupełnie nową wersją, szybko zauważą różnice w kategoriach prawa jazdy znajdujących się na odwrocie. W tych starszych brakuje kategorii AM i A2, które pojawiły się we wzorach wprowadzonych w styczniu 2013 roku.
Prawo jazdy kategorii AM i A2
Pierwsza kategoria AM zastąpiła funkcjonującą kiedyś kartę motorowerową. Podobnie, jak w przypadku pozostałych kategorii, wymaga przejścia odpowiedniego szkolenia zakończonego państwowym egzaminem.
Kategorię AM można uzyskać mając co najmniej 14 lat. Uprawnia do prowadzenia motoroweru, czterokołowca lekkiego (nieduży quad) lub zespołu powyższych pojazdów połączonych z przyczepą.
Natomiast kategoria A2 została wprowadzona na wzór rozwiązań stosowanych na zachodzie Europy. Jej zadaniem było ograniczenie liczby wypadków i zabitych wśród młodych kierowców jeżdżących bardzo mocnymi motocyklami o dużych pojemnościach.
Kategoria A2 jest możliwa do uzyskania po skończeniu 18 lat. Pozwala prowadzić motocykl, którego moc wynosi maksymalnie 35 kW, stosunek mocy do masy własnej nie przekracza 0,2 kW/kg. Oprócz tego umożliwia jazdę motocyklem trójkołowym do mocy 15 kW, a także pojazdami z kategorii AM lub zespołem pojazdów.
Rubryka 4c w prawie jazdy - co oznacza
W starszych blankietach funkcjonuje jeszcze ciekawostka ukryta w rubryce 4c. Określono tam organ, który wydał dokument w nietypowy sposób - postaci cyfr. Jest to liczbowy kod organu wydającego. W nowych blankietach znajduje się już konkretna informacja na temat starosty lub prezydenta miasta, który wydał dokument.
Czy trzeba wymieniać stare prawo jazdy?
W starszych dokumentach brakuje nowych kategorii, ale kierowcy nie muszą go wymieniać na nowy. Blankiet prawa jazdy należy wymienić w momencie, gdy uległ fizycznemu zniszczeniu, w wyniku czego jest nieczytelny. Kolejną przyczyną może być zmiana danych osobowych (nazwiska, numeru PESEL, korekta błędnie wpisanej daty urodzenia). Nawet nowy adres zamieszkania nie wymaga wymiany dokumentu.
Głównym powodem starań o nowy dokument może być uzyskanie nowych uprawnień lub przekroczenie terminu ważności w przypadku prawa jazdy wydawanego na czas określony lub w przypadku orzeczenia lekarskiego określającego termin ważności.
Jednak niezależnie od wszystkich przypadków powyżej, wszystkich kierowców czeka wymiana prawa jazdy na nowe, terminowe, w terminie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r. Jednak szczegóły tej wymiany zostaną określone przez właściwe ministerstwo i upublicznione bliżej podanego terminu.