Policjanci zaglądają do bagażników. Szukają jednej rzeczy. Sypią się mandaty

Obowiązkowe wyposażenie samochodu może być obiektem każdej policyjnej kontroli drogowej. Przepisy są jasne: jest kilka rzeczy, w które musi być wyposażone każde auto.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Samochód dopuszczony do produkcji powinien spełniać szereg rygorystycznych norm i przepisów. W aktach prawnych obowiązujących w danym kraju znajduje się szereg zapisów mówiących o obowiązkowym wyposażeniu każdego pojazdu poruszającego się po drogach publicznych. Co jest obowiązkowe w samochodzie w Polsce?

Zgodnie z przepisami, samochód zarejestrowany lub podróżujący po drogach w naszym kraju musi obowiązkowo być wyposażony w:

Reklama
  • gaśnicę: eksperci zalecają urządzenia typu BC, które umożliwiają gaszenie płynów i gazów lub ABC (do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych) o pojemności przynajmniej 1 kg;
  • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji, który jest ustawiany na drodze w razie awarii lub wypadku. Informuje on innych kierowców o unieruchomieniu samochodu;
  • tablice rejestracyjne, które muszą być czytelne, niezasłonięte oraz prawidłowo zainstalowane. 

Faktem jest, że od kilku lat kierowcy samochodów w Polsce nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia ważności ubezpieczenia OC. Jeżeli policja będzie chciała sprawdzić te dokumenty, może to zrobić online dzięki bazie CEPiK, czyli w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ponadto kierowca nie musi mieć przy sobie prawa jazdy, ponieważ informacje o tym dokumencie również widnieją w systemie.

Wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie również sprawy z tego, że w Polsce nie trzeba wozić w aucie apteczki czy kamizelki odblaskowej. Zwykle za granicą są to obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdu, ale nie w naszym kraju. Istnieje tylko kilka wyjątków od tej reguły — apteczka musi znajdować się w pojeździe transportu zbiorowego, u kierowców zawodowych (np. kierowców ciężarówek) oraz w taksówkach.

Na szczęście, z roku na rok, coraz więcej osób przekonuje się do apteczek pierwszej pomocy. Istotnie wpływa ona na bezpieczeństwo kierującego oraz np. pasażerów. Znacznie ułatwi nam także udzielenie pierwszej pomocy, jeśli już dojdzie do wypadku na drodze. 

Warto upewnić się, że w zestawie znajdziemy ustnik do sztucznego oddychania, bandaże, plastry z opatrunkiem oraz koc termoizolacyjny. Przydają się też rękawiczki nitrylowe oraz chusty opatrunkowe w różnych rozmiarach. 

Mandat za brak gaśnicy

Za brak elementów obowiązkowego wyposażenia pojazdu, które zostały wymienione powyżej, przepisy przewidują odpowiednie kary. Zgodnie z aktualnym taryfikatorem, który wszedł w życie w 2022 roku, za brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego można otrzymać mandat od 20 do 500 złotych.

Niedopełnienie obowiązku utrzymania tablic rejestracyjnych w czystości skutkuje grzywną 100 zł, a za zakrywanie blach zapłacimy aż 500 PLN.

Z kolei nieprawidłowe sygnalizowanie trójkątem ostrzegawczym może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 150 zł. Ponadto, za nieprzepisowe ustawienie trójkąta ostrzegawczego na autostradzie lub drodze ekspresowej, grozi mandat w wysokości 300 zł.

Obowiązkowe wyposażenie auta w innych państwach Europy

Przed wyjazdem za granicę do innego kraju zawsze warto sprawdzić, jak wygląda obowiązkowe wyposażenie samochodu. W wielu krajach znacznie różni się ono od tego obowiązującego w Polsce. 

Elementy, które najczęściej pojawiają się w obowiązkowym wyposażeniu samochodu na terenie różnych krajów Europy to m.in.: 

  • apteczka, 
  • kamizelka odblaskowa, 
  • trójkąt ostrzegawczy, 
  • koło zapasowe, 
  • zestaw do wymiany koła,
  • zapasowe żarówki,
  • bezpieczniki. 

Oprócz tego, w Hiszpanii, trzeba mieć w aucie dodatkowe okulary do prowadzenia pojazdu. We Francji trzeba pamiętać o zabezpieczeniu antywłamaniowym, a podczas wyjazdu na Słowację nie można zapomnieć o lince holowniczej. Z kolei w Estonii obowiązkowe są kliny do blokady kół.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: apteczka samochodowa | gaśnica samochodowa | policja | mandaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy