Podczas kontroli policjant zajrzy pod fotel. I wystawi mandat na 500 zł

Nieznajomość przepisów szkodzi. Przekonują się tym kierowcy, którzy nie wiedzą, że pod fotelem powinni mieć pewien ważny element wyposażenia. Gdy policjant tam zajrzy i go nie znajdzie, ukarze kierowcę mandatem w wysokości nawet 500 zł.

Czego policjant może szukać pod fotelem?
Czego policjant może szukać pod fotelem?Stanisław BielskiReporter

Chodzi o przepisy, które określają obowiązkowe wyposażenie samochodów. Konkretnie jest to rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 31 grudnia 2002 roku. To niezwykle drobiazgowy dokument, w którego treści dodatkowo znajdziemy odwołania do szeregu innych rozporządzeń i ustaw.

Za braki w obowiązkowym wyposażeniu są mandaty

Dla kierowców jest niezwykle ważny rozdział 2. wspomnianego rozporządzenia. Zawiera on obszerną listę elementów, w które musi być wyposażony każdy samochód. Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowaną większość z nich odpowiada producent, który musi wyposażyć każdy samochód m.in. w:

  • numer VIN,
  • samoczynne wycieraczki przedniej szyby,
  • lusterka.

Rozdział 2. rozporządzenia zawiera jednak również e elementy, o które kierowcy muszą zadbać sami, bo nie są integralną częścią np. karoserii samochodu. Tutaj musimy skierować się do do paragrafu 11. zatytułowanego: "Obowiązkowe wyposażenie pojazdu samochodowego". W punktach 13 i 14 czytamy, że każde auto musi być obowiązkowo wyposażone w:

  • trójkąt do ustawiania na drodze, przeznaczony do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu; przepisu nie stosuje się do motocykla jednośladowego;
  • gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla.

Za braki w wyposażeniu samochodu kierowcy grozi mandat.

Mandaty dla kierowców za braki w wyposażeniu. Nieznajomość prawa szkodzi

Warto zwrócić uwagę, że każdy kierowca nie tylko ma obowiązek posiadać gaśnicę samochodową w swoim aucie, ale również przewozić ją w łatwo dostępnym miejscu. Przepisy nie określają, co to dokładnie znaczy, ale nie wszystko trzeba i można dokładnie precyzować w zapisach prawnych.

Najczęściej miejscem gaśnicy są:

  • przestrzeń "pod" przednim fotelem pasażera, a dokładniej w przedniej, dolnej części tego fotela;
  • boczna ściana bagażnika.

Ważność gaśnicy samochodowej. Czy można dostać mandat za nieważną gaśnicę?

Umiejscowienie gaśnicy w jednym z tych dwóch miejsc jest gwarantem uniknięcia mandatu za brak gaśnicy. Jeśli jednak policjant, podczas kontroli drogowej, stwierdzi brak gaśnicy w naszym aucie lub jej usytuowanie będzie jednoznacznie trudno dostępne, wówczas może sięgnąć po bloczek mandatowy.

Kara za brak gaśnicy w samochodzie wynosi od 20 do 500 zł. Co ciekawe, mandatu nie dostaną ci kierowcy, których gaśnica straciła ważność. Tak, gaśnice posiadają termin przydatności do użycia. Jego przekroczenie nie jest jednak podstawą do wystawienia mandatu.

***

Moto Flesz - odcinek 73. O świetnej sprzedaży drogich aut i podwyżkach cen TesliINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas