Parkowanie na chodnikach w dniu Wszystkich Świętych. Czy grozi za to mandat?

Już jutro będziemy celebrować Uroczystość Wszystkich Świętych, co oznacza, że kierowcy masowo ruszą w okolice cmentarzy w poszukiwaniu miejsc do zaparkowania. Wielu z nich w pośpiechu zdecyduje się pozostawić swoje pojazdy na przycmentarnych chodnikach. Czy jednak aby na pewno jest to zgodne z prawem? Jak się okazuje – tak – ale pod pewnymi warunkami.

Uliczki okalające cmentarze i chodniki zastawione samochodami to niemal stały element towarzyszący obchodom dnia Wszystkich Świętych. Jak co roku w dzień ten na ulice wyjdą także strażnicy miejscy oraz policjanci, którzy z uwagą będą poszukiwać kierowców łamiących przepisy drogowe. Warto mieć zatem świadomość, że wbrew powszechnie panującym opiniom - parkowanie na chodniku wcale nie musi wiązać się z mandatem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Parkowanie na chodniku, a przepisy drogowe

Nieznajomość zasad parkowania na chodniku może przysporzyć nam wielu problemu, a w szczególności narazić nas na niepotrzebny mandat. Do niedawna bowiem definicja chodnika była niejasna. Zmieniły to dopiero zapisy Ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 roku, zgodnie z którymi chodnik został określony jako część drogi dla pieszych, którą można poruszać się wyłącznie pieszo lub z pomocą urządzeń wspomagających ruch. Część chodnika, na której możliwe jest parkowanie, nazywa się pasem buforowym.  

Reklama

Jak wynika z art. 47 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym - na pasie buforowym chodnika można parkować pod warunkiem, że nie zabraniają tego żadne inne znaki. Konieczne jest także spełnienie kilku istotnych warunków.

W jakich sytuacjach można parkować na chodniku?

Przede wszystkim zawsze musimy brać pod uwagę ilość miejsca pozostawionego pieszym. Kierowca parkujący na chodniku ma bezwzględny obowiązek pozostawienia 1,5m szerokości chodnika dla ruchu pieszego. Jeżeli chodnik jest węższy niż 1,5 metra, nie można stanąć na nim nawet jednym kołem.

Nie wolno także parkować w strefie buforowej chodnika w odległości mniejszej niż 10m od przejścia dla pieszych. Wyjątkiem są tu drogi jednokierunkowe. Parkując na chodniku, nie można też zastawiać innych, prawidłowo zaparkowanych aut oraz utrudniać przejazdu kierowcom korzystającym z drogi. 

Ustawa Prawo o ruchu drogowym precyzuje także, że parkowanie na chodniku przy zachowaniu zasad wymienionych wcześniej możliwe jest tylko jeśli dopuszczalna masa całkowita pojazdu jest niższa niż 2500 kg. O tym, jaka jest dopuszczalna masa całkowita naszego pojazdu, dowiemy się, odszukując w dowodzie rejestracyjnym wartość wpisaną w pole F2.

Zasady parkowania na chodniku w jasny sposób prezentuje poniższa ilustracja:

Nieprawidłowe parkowanie na chodniku. Jaki mandat?

Jak można się spodziewać, nieprawidłowe zaparkowanie w strefie buforowej chodnika grozi mandatem. Zdecydowana większość nakładanych kar oscyluje w granicach od 100 do 300 złotych. Na mandacie się jednak nie kończy. Kierowca, który zaparkował na chodniku auto w nieodpowiedni sposób, musi się liczyć z tym, że dostanie 2 punkty karne.

Warto mieć także świadomość, że niektórych sytuacjach kierowcy niestosujący się do przepisów dotyczących parkowania, mogą otrzymać znacznie wyższą karę. Jeśli nasz pojazd pozostawimy na chodniku w miejscu wyznaczonym dla niepełnosprawnych przyjdzie nam zapłacić nawet 1200 zł mandatu i otrzymamy 6 punktów karnych.

Nieprawidłowe parkowanie na chodniku może się także skończyć odholowaniem samochodu. W takim wypadku zarówno koszt lawety, jak i parkingu depozytowego ponosi kierowca. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy