Obowiązek opon zimowych. W których krajach funkcjonuje?

Obowiązek jazdy na oponach zimowych funkcjonuje w wielu krajach. Gdzieniegdzie trzeba je mieć niezależnie od warunków na drodze, a w niektórych państwach tylko wtedy, gdy na jezdni leży śnieg. W Polsce obowiązku zakładania opon zimowych nie ma, ale okazuje się, że niektórych przypadkach ich brak może powodować kłopoty z uzyskaniem odszkodowania.

Czy od 1 listopada istnieje obowiązek zmiany opon w Polsce?

Polskie przepisy dotyczące opon sprowadzają się w zasadzie do dwóch wymogów - bieżnik opon musi mieć wysokość co najmniej 1,6 mm, a na kołach jednej osi powinny być zamontowane identyczne opony. Na niektórych górskich drogach o dużym nachyleniu istnieje też nakaz jazdy zimą z łańcuchami śnieżnymi, zwykle chodzi o miejsca, które nie są odśnieżane. Mandatu za jazdę bez opon zimowych w Polsce więc nie dostaniemy, jednak w przypadku kolizji, do której doszło na oblodzonej czy zaśnieżonej drodze, której powodem mógł być brak opon zimowych, kierowcy mogą mieć problem z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczalni.

Reklama

Kraje, w których zimą trzeba mieć opony zimowe

Do pierwszej grupy krajów należą te, w których opony zimowe są obowiązkowe, niezależnie od tego, czy na drodze jest śnieg czy nie. Policjanci sprawdzają rodzaj opon na Słowacji i w Słowenii, gdzie opony zimowe są obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca (Słowenia) lub 31 marca (Słowacja). Dopuszcza się stosowanie opon uniwersalnych z oznaczeniem M+S. W obu państwach minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika to 3 mm. Zimowe opony są także obowiązkowe w krajach bałtyckich, na Litwie od 10 listopada do 31 marca, na Łotwie i w Estonii od 1 grudnia do 1 marca. Bez opon zimowych nie wolno też poruszać się po Finlandii w okresie od 1 listopada do 31 marca. Wysokość bieżnika musi wynosić co najmniej 3 mm. Od 1 grudnia do 31 marca zimówki są wymagane także w Szwecji.

Obowiązkowe opony zimowe. Czechy, Austria i Niemcy

Do krajów, w których opony zimowe są obowiązkowe, ale tylko wtedy, gdy na drodze leży śnieg lub istnieje szansa, że się pojawi, należą Austria, Czechy i Niemcy. We Francji przepis o obowiązkowych oponach zimowych dotyczy 34 departamentów, głównie tych, które znajdują się w górzystych rejonach kraju. Przepis obowiązuje od 1 listopada do 31 marca. W Niemczech nie ma wyznaczonego okresu, zatem jeśli droga pokryta jest śniegiem, to opony zimowe muszą być założone niezależnie od pory roku. 

W Czechach opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca, jeśli wystąpią zimowe warunki pogodowe, wysokość bieżnika opon (także dopuszczonych przez prawo uniwersalnych z oznaczeniem M+S) to minimum 4 mm. We Włoszech z kolei informacja o tym, czy opony zimowe są obowiązkowe często pojawiają się na znakach. Zimówki trzeba założyć np. W Dolinie Aosty czy na autostradzie A22, którą porusza się wielu turystów-narciarzy (przełęcz Brenner). W Austrii opony zimowe są zalecane w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia. Trzeba jednak pamiętać, że na wiele górskich dróg nie wolno wjeżdżać bez łańcuchów.

Opony zimowe. Gdzie nie są obowiązkowe?

Poza Polską opon zimowych nie trzeba zakładać m.in. w Belgii, Holandii czy Danii. W niektórych krajach są one jednak zalecane, a za spowodowanie wypadku, którego powodem był brak opon zimowych, można dostać mandat. Należą do nich na przykład Szwajcaria czy Bułgaria.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opony zimowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy