O której godzinie trzeba teraz zmieniać światła dzienne na mijania?

Kierowcy poruszający się po polskich drogach są zobligowani do korzystania z oświetlenia, ale w określonych warunkach mogą korzystać ze świateł do jazdy dziennej. Sprawdzamy, o której godzinie trzeba przełączyć oświetlenie na światła mijania.

Światła do jazdy dziennej (DRL) są obowiązkowe we wszystkich samochodach osobowych wprowadzonych do ruchu od lutego 2011 roku. Jest to wymóg wprowadzony przez dyrektywę europejską i dotyczy samochodów homologowanych na terenie Unii Europejskiej. Samochody wprowadzone na rynek przed tą datą nie muszą być wyposażone w takie oświetlenie.

Wielu kierowców korzysta z funkcji automatycznego przełączania świateł dziennych na światła mijania. Dlatego nie zastanawiają się, kiedy powinni przełączyć oświetlenie. Tymczasem przepisy bardzo dokładnie precyzują, kiedy należy włączyć światła mijania.

Reklama

O której godzinie trzeba włączyć światła mijania?

Trudno znaleźć dokładną odpowiedź na to pytanie, ale warto przypomnieć sobie co mówi na ten temat art. 51 pkt. 2 Prawa o ruchu drogowym:

Wprawdzie przepisy nie łączą definicji "zmierzchu" i "światu" ze wschodem i zachodem słońca, ale kierując się zdrowym rozsądkiem kierowca powinien używać świateł do jazdy dziennej poruszając się na drodze w godzinach od wschodu słońca aż do jego zachodu.

Jak wiadomo, obie pory są zależne od kalendarza i położenia geograficznego, dlatego mogą się różnić. W tej sytuacji dużo łatwiej odnieść się do kwestii normalnej przejrzystości powietrza.

Jaki mandat za brak odpowiedniego oświetlenia?

Jazda na światłach dziennych (DRL) po zmroku, nie wspominając o kwestiach bezpieczeństwa, może zakończyć się mandatem. Taryfikator przewiduje 300 zł mandatu za jazdę bez świateł mijania od zmierzchu do świtu. Dużo niższą karę - 100 zł - przewidziano za jazdę od świtu do zmierzchu bez jakiegokolwiek oświetlenia.  

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: światła do jazdy dziennej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama