Nowy rodzaj przystanków w polskich miastach. Można nieźle pokiereszować auto
W większości dużych polskich miast, w których komunikacja miejska korzysta z tramwajów możemy natknąć się na tak zwane przystanki wiedeńskie. Nie wszyscy kierowcy i piesi wiedzą jak z nich prawidłowo korzystać i popełniają błędy, które mogą mieć groźne skutki. Jak zachować się na przystanku wiedeńskim?
Spis treści:
Co to jest przystanek wiedeński?
Przystanki wiedeńskie to coraz częściej spotykane w dużych miastach rozwiązanie, które ma ułatwić pieszym wsiadanie do tramwajów komunikacji miejskiej. Mówiąc w skrócie to podwyższenie drogi, które sprawia, że piesi, a w szczególności osoby starsze, kobiety z dziećmi i osoby z niepełnosprawnościami mają znacznie ułatwione wsiadanie do tramwaju - nie muszą pokonywać wysokiego pierwszego stopnia - wsiadają z poziomu drzwi tramwaju, co dodatkowo w przypadku niskopodłogowych tramwajów spotykanych w niektórych miastach jest dużym ułatwieniem.
Dodatkowo podwyższenie przystanku wiedeńskiego ma jeszcze jedną zaletę - kierowca wjeżdżający na przystanek wiedeński wie, że wjeżdża na nietypowy, inny fragment jezdni i powinien zachować ostrożność.
Przystanki wiedeńskie są oczywiście dodatkowo oznakowane znakami pionowymi i poziomymi, tak aby nie pozostawiać miejsca na wątpliwości.
Kierowcy omijając przystanek wiedeński popełniają błąd
Niektórzy kierowcy nie do końca wiedzą jak zachować się na przystanku wiedeńskim - nie wiedzą czy podwyższenie drogi wciąż jest fragmentem jezdni, którym mogą się poruszać, czy może jest wyłączone z ruchu. Z tego względu często decydują się na ominięcie przystanku i zjeżdżają na torowisko powodując niebezpieczną sytuację - mogą wjechać pod nadjeżdżający tramwaj.
Niektórzy kierowcy przez nieuwagę, na przykład chcą ominąć pojazdy stojące w korku przed światłami, decydują się skorzystać z teoretycznie wolnego lewego pasa (który spełnia też rolę torowiska) i zjeżdżają z przystanku wiedeńskiego, który jest podniesiony nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Przykładowo we Wrocławiu wielokrotnie dochodziło w takich miejscach do spadnięcia i zawieszenia auta na przystanku wiedeńskim, co prowadziło do dużych utrudnień w ruchu - na danym fragmencie aż do usunięcia samochodu nie mogły kursować ani tramwaje, ani samochody.
Czasem kierowcy nie zwracając uwagi na stojący na przystanku tramwaj wjeżdżają na podwyższenie powodując duże zagrożenie, bowiem nie wiedzą lub zapominają o tym, że w momencie gdy na przystanku stoi tramwaj, powinni zatrzymać się przed nim i ustąpić pierwszeństwa pieszym wchodzącym na jezdnię w drodze do tramwaju.
Piesi wchodzą na przystanek zbyt wcześnie
Zdarzają się również sytuacje odwrotne - to piesi nie wiedzą jak korzystać z przystanku wiedeńskiego i wychodzą na jezdnie zbyt wcześnie - jeszcze zanim tramwaj zatrzyma się na przystanku. To może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji, bowiem piesi wchodzą wtedy na jezdnię gdzie odbywa się normalny ruch samochodów. Nie wiedzą o tym, że powinni pozostać na chodniku aż do przyjazdu tramwaju i wejść na przystanek wiedeński dopiero wtedy gdy ten się zatrzyma.
Jak zachować się na przystanku wiedeńskim?
Kierowcy zbliżający się do przystanku wiedeńskiego powinni:
- Zwrócić uwagę czy do przystanku nie zbliża się tramwaj
- Zachować szczególną ostrożność
- Zmniejszyć prędkość
- Obserwować pieszych stojących na przystanku
- Jeśli za przystankiem nie ma miejsca, zatrzymać się przed przystankiem (nie zatrzymywać się na nim)
- Ustąpić pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przystanek, jeśli stoi na nim tramwaj
- Nie omijać przystanku torowiskiem
- Nie zjeżdżać z przystanku wiedeńskiego
Dodatkowo warto nadmienić, gdy na przystanku znajduje się tramwaj lub autobus, samochody obowiązuje zakaz wjazdu na rampę (podwyższenie) przystanku, a gdy na przystanku nie ma pojazdu komunikacji miejskiej, obowiązuje zakaz zatrzymywania się na rampie przystanku - przestrzeń przystanku powinna być wolna.
Piesi oczekujący na tramwaj na przystanku wiedeńskim powinni:
- Wchodzić na jezdnię dopiero gdy na przystanku zatrzyma się tramwaj
- Przed wejściem na jezdnię upewnić się, że samochody jadące drogą zatrzymają się, by ustąpić im pierwszeństwa
- Nie wybiegać z tramwaju zatrzymującego się na przystanku wiedeńskim
- Nie wychodzić na jezdnię zanim tramwaj nie zatrzyma się na przystanku