Nowa obowiązkowa naklejka na auto. Bez niej nie przejdziesz przeglądu

Od maja tego roku obowiązują w Polsce nowe przepisy wynikające z ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia. Zgodnie z nimi część kierowców musi zaopatrzyć się w specjalne naklejki na samochód. Ich brak może skończyć się negatywnym wynikiem przeglądu.

Od 17 maja 2024 roku, cześć polskich kierowców musi obowiązkowo posiadać dodatkową plakietkę informacyjną naklejoną na samochodzie. Jest to wymóg przepisów, które zostały uchwalone we wrześniu 2023 roku. Konkretnie mowa o ustawie dotyczącej systemów homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia.

Zamontowałeś instalację LPG? Pamiętaj o nowej naklejce

Dokument skupia się m.in. na wymaganiach technicznych obowiązujących w trakcie procesu homologacji instalacji gazowej do samochodu i określa sposób przeprowadzania badania technicznego i kontroli jej montażu. Zgodnie z nowymi zasadami, kierowcy, którzy od dnia 17 maja 2024 decydują się na montaż instalacji gazowej w aucie, muszą pamiętać o obowiązku umieszczenia w nim specjalnej tabliczki informacyjnej. Jak czytamy w rozporządzeniu, naklejka powinna zawierać następujące informacje:

Reklama
  • numer świadectwa homologacji,
  • nazwa instalatora, 
  • nazwa zakładu (warsztatu) montującego instalację gazową. 

Tabliczkę należy umieścić w sposób trwały i łatwo dostępny w miejscu widocznym na ramie drzwi albo pod pokrywą komory silnika. Dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że zgodnie z ustawą obowiązek wyposażenia pojazdu we wspomnianą naklejkę ciąży na warsztacie montującym instalację. Co jeszcze istotniejsze - jeżeli montaż instalacji gazowej odbył się przed 17 maja 2024, o naklejkę martwić się nie trzeba.

Brak odpowiedniej naklejki to spory problem dla kierowcy

Jednocześnie eksperci ostrzegają i podkreślają, że o nowych przepisach warto pamiętać. Brak wspomnianej naklejki może skutkować negatywnym wynikiem przeglądu technicznego. Uprawnienia do skontrolowania jej obecności mają także policjanci. Jeżeli pojazd nie będzie posiadał odpowiedniej tabliczki, funkcjonariusze mogą zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu.

Polacy wciąż kochają LPG. Na drogach ponad 2 miliony aut

Jakiś czas temu instytut Samar pokusił się o analizę parku zarejestrowanych w Polsce samochodów wyposażonych w instalację gazową. Wynika z niej, że na koniec 2023 roku po polskich drogach poruszało się dokładnie 2 558 614 aut osobowych wyposażonych w instalację LPG. Wynik jest niemal identyczny jak na koniec roku 2022. Oznacza to, że mimo zawirowań na rynku paliw, popularność instalacji gazowych utrzymuje się na stałym poziomie.

Jednocześnie samochody wyposażone w LPG zdecydowanie zawyżają statystykę dotyczącą średniego wieku aut w Polsce. O ile średnia dla całego parku oscyluje w okolicach 15 lat, o tyle w przypadku samochodów z instalacją gazową wynosi już 19,6 roku i systematycznie rośnie. Najwięcej aut zasilanych LPG zarejestrowanych jest w województwach: mazowieckim, śląskim, małopolskim i łódzkim. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: LPG | autogaz | przepisy drogowe | przegląd techniczny pojazdu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy