Nie widzisz pasów ruchu na drodze? Przepisy mówią wprost - użyj wyobraźni
Jeżeli pasy ruchu są wyznaczone na jezdni znakami poziomymi, to kierowcy zazwyczaj nie mają problemu z utrzymaniem właściwego toru jazdy. Znacznie gorzej, jeśli tych znaków poziomych nie ma. Wówczas niektórzy natychmiast gubią się, zajeżdżają innym drogę.
Co to jest pas ruchu? Nie musi być wyznaczony znakami
Art. 2 pkt. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym definiuje:
Pas ruchu - każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi.
Już z samej tej definicji wynika, że pas ruchu może być oznaczony lub nieoznaczony.
Jeżeli pasy ruchu są na jezdni oznaczone, to zazwyczaj kierowcy zachowują właściwy tor jazdy.
Jak jechać, kiedy na drodze nie ma wyznaczonych pasów ruchu?
Znacznie gorzej jest, jeśli znaków poziomych nie ma na jezdni:
Taka sytuacja wcale nie oznacza, że możemy sobie jechać środkiem jezdni. Jeżeli szerokość jezdni jest na tyle duża, że dwa auta mogą jechać obok siebie to znaczy, iż na tej jezdni są dwa pasy ruchu. Przebieg tych pasów trzeba sobie wyobrazić i jechać tak, jakby były one wyznaczone.
Radzę jednak zachować zdwojoną ostrożność podczas wyprzedzania pojazdu w tego typu sytuacji. Nie każdy kierowca ma właściwą wyobraźnie przestrzenną i potrafi trzymać się takiego niewyznaczonego pasa.
Szczególnie uwidacznia się to na zakrętach i na skrzyżowaniach, na których pojazdy skręcają.
Dlatego właśnie drogowcy często stosują w takich miejscach tzw. linie prowadzące:
Kiedy takich linii nie ma bardzo często dochodzi do zajeżdżania drogi:
Kierowca zielonego samochodu bezsensownie zawęża drogę czerwonemu autu. W takich sytuacjach niejednokrotnie dochodzi do stłuczek.
Jeśli na skrzyżowaniu nie ma linii prowadzących, to musisz wyobrazić sobie przebieg twojego pasa ruchu i uwzględnić, że obok ciebie może jechać inne auto:
Dlatego właśnie uważnie patrz w lusterka, rozglądaj się na boki. Bądź także przygotowany na to, że inny kierujący może mieć ograniczoną wyobraźnię i zajechać ci drogę.
Dobry kierowca potrafi uniknąć wielu kolizji, gdyż ma doświadczenie i umie przewidywać. To bardzo ważna umiejętność. Jak mawiał nestor bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce Witold Rychter: "Nie jest sztuką nie być winnym i mieć wypadek. Prawdziwą sztuką jest nie mieć wypadku!".