Nie 3,5 a 4,25 tony. Kiedy kat. B pozwala na prowadzenie cięższego auta?
Specjalne dopiski w dowodach rejestracyjnych potwierdzają nowe uprawnienia kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B. Były potrzebne, by sprostać zmieniającym się realiom świata motoryzacji.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, DMC, czyli dopuszczalna masa całkowita pojazdów, jakie mogą prowadzić posiadacze prawa jazdy kategorii B, zostaje zwiększona z 3,5 t do 4,25 t, ale pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim zwiększona masa własna dotyczy tylko pojazdów z napędem alternatywnym. Co to oznacza? Za paliwo alternatywne uznaje się chociażby CNG, LNG, a także wodór. Nie o to jednak przede wszystkim chodziło ustawodawcy.
Nowe uprawnienia w prawie jazdy kat. B
Nowe prawodawstwo to ukłon w stronę samochodów elektrycznych, które z racji bardzo ciężkich baterii, zaczynają być problematyczne, szczególnie w branży transportowej. Dochodzi do absurdalnych sytuacji, w których duże auta dostawcze mają małe baterie, zapewniające realny zasięg na poziomie niewiele przekraczającym 100 km. Dzieje się tak dlatego, że akumulatory są bardzo ciężkie i stosowanie większych wymusiłoby obniżenie ładowności pojazdu, aby DMC pozostała na poziomie 3,5 t.
Dzięki nowelizacji, producenci samochodów dostawczych mogą stosować bardziej pojemne baterie, zapewniające wyraźnie większy zasięg, przy zachowaniu ładowności wersji spalinowych, która wynosi zwykle około 1000 kg. Jest jednak warunek, jaki musi spełnić kierowca, aby korzystać z szerszych uprawnień. Jak czytamy w nowelizacji:
Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym, pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 2 lat.
Aby zgodnie z prawem, prowadzić cięższe pojazdy, trzeba mieć więc dodatkowo dwuletnie doświadczenie za kierownicą.
Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym
Kolejnym krokiem w sprawie umożliwienia kierowcom z kategorią B prowadzenia cięższych pojazdów z napędami alternatywnymi, było wprowadzenie nowej adnotacji w dowodach rejestracyjnych. Wyjaśnia ona, że DMC przekraczająca 3,5 t wynika z zastosowania ekologicznego napędu, a więc osoba posiadająca uprawnienia kategorii B, może je prowadzić nie łamiąc żadnych przepisów.
Jeśli więc posiadasz prawo jazdy kat. B od co najmniej dwóch lat, a samochód, który masz prowadzić, jest zasilany paliwem alternatywnym i posiada odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym – możesz wsiadać za kierownicę.
***