Nawet nie wiesz, że wyprzedzasz. A policja czeka i wlepia mandaty

Polskie przepisy drogowe co rusz serwują coraz bardziej absurdalne zasady. Zgodnie z panującymi obecnie, kierowcy muszą teraz często zerkać w prawo, ponieważ chwila nieuwagi może kosztować nawet 1,5 tys. zł. Sprawdzamy, o co chodzi.

Ulica z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku zazwyczaj zapewnia większą wygodę i bezpieczeństwo niż pojedynczy pas. Jednak kierowcy na takim odcinku muszą być bardziej uważni, ponieważ niektórzy z nich mogą niezamierzenie wyprzedzać tam, gdzie jest to zabronione.

Niezamierzone wyprzedzanie - uwaga na prawą stronę

Jedną z takich sytuacji jest jazda tuż przed przejściem dla pieszych. Warto mieć pod kontrolą położenie i prędkość samochodu znajdującego się na pasie obok. Jeśli zwalnia, należy natychmiast dostosować prędkość. Gorzko przekonało się już o tym wielu kierowców, którzy otrzymali surowy mandat. Okazuje się, że nie są to wszystkie warianty sytuacji związane z wyprzedzaniem przed przejściem lub na pasach.

Wystarczy, że na dwupasmowej drodze z pierwszeństwem przejazdu samochód porusza się lewym pasem. W tym samym czasie na skrzyżowaniu (bez sygnalizacji świetlnej) po prawej stronie inny kierowca planuje wjechać na tę samą drogę i decyduje się na ten ruch w momencie, gdy pierwszy kierowca wjeżdża na skrzyżowanie.

Reklama

Gdy nam się wydaje, że w takiej sytuacji zajmując lewy pas ułatwiamy innym włączenie się do ruchu, okazuje się, że taka sytuacja pod względem formalnym może zostać uznana za wyprzedzanie. Dlatego, że definicja tego manewru w przepisach stanowi, że: 

Jednocześnie jeden z przepisów (art. 24 ust. 9) dopuszcza wyprzedzanie na skrzyżowaniu pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu. Ten zapis pozwala się wybronić z trudnej sytuacji i uniknąć mandatu. 

Niezamierzone wyprzedzanie - są dwa wyjątki

Jak to zwykle bywa w polskim prawie, również od tej sytuacji występuje wyjątek. Wystarczy, że za skrzyżowaniem znajduje się wydzielone przejście dla pieszych z nieregulowanym ruchem. Kierowca w takim miejscu ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, żeby nie narazić pieszych na niebezpieczeństwo. Tutaj sygnalizowanie zamiaru skrętu przez wyprzedzany pojazd zupełnie nie będzie miało znaczenia.

Przy tej okazji warto zapamiętać, że przed przejściem dla pieszych, ani na przejściu dla pieszych nie wolno wyprzedzać lub omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia niechronionych uczestników ruchu.

Jeśli okaże się, że za skrzyżowaniem znajduje się przejście, kierowca może zostać ukarany mandatem za wyprzedzenie pojazdu, który wjeżdża na drogę z ulicy podporządkowanej. Brzmi absurdalnie, ale takie są przepisy. Dlatego jedynym sposobem na uniknięcie konsekwencji jest po prostu hamowanie na widok pojazdu, który pojawił się po prawej stronie i jazda równo z nim.

Jaki mandat grozi za wyprzedzanie przed pasami?

Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych lub na nim, a także omijanie pojazdu, który zatrzymał się, żeby ustąpić pieszym jest karane mandatem w wysokości 1,5 tys. zł i 15 punktami karnymi. Takie wykroczenie podlega również recydywie. Kierowca, który w ciągu dwóch lat zostanie przyłapany na takim występku zapłaci za drugim razem 3 tys. zł.

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy