Nawet bezterminowe prawo jazdy nie uchroni przed obowiązkiem wymiany. Termin się zbliża

Bezterminowo wydawane prawa jazdy były czymś powszechnym w Polsce i wielu kierowców nadal je posiada. Niestety czasy korzystania z takich blankietów dobiegną za jakiś czas końca i konieczna będzie powszechna wymiana praw jazdy. Na takie, posiadające już z góry ustaloną datę ważności.

Kiedyś prawo jazdy z terminem ważności otrzymywaliśmy, jeśli lekarz miał zastrzeżenia do naszego stanu zdrowia (najczęściej chodziło o wadę wzroku). W przeciwnym wypadku uprawnienia otrzymywaliśmy na czas nieoznaczony.

Te czasy minęły już na początku 2013 roku, kiedy zniknęło coś takiego jak bezterminowe prawa jazdy. Co więcej, na te "terminowe" będą musieli przejść wszyscy.

W jakim terminie musimy wymienić prawo jazdy?

To kiedy musimy wymienić prawo jazdy, zależy od daty zdania egzaminu na prawo jazdy. Na pierwszy ogień pójdą kierujący z najdłuższym stażem. 

Według obecnych informacji wielka akcja wymiany blankietów rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 2033 roku. 

Reklama

Każdy kierowca będzie musiał wymienić prawo jazdy

Opisywana wymiana praw jazdy wynika z koniecznością dostosowania się do unijnych wymogów i przejścia na nowy wzór blankietu. Wzór ten zaś nie przewiduje możliwości posiadania uprawnień bezterminowo. Przyznawane są one maksymalnie na 15 lat.

Wygląda to trochę jak sytuacja, w której prawo działa wstecz. Otrzymaliśmy prawo jazdy bezterminowo, a teraz będziemy musieli cyklicznie ubiegać się o nowy blankiet. Ale są też pozytywne wiadomości.

Czy wymieniając prawo jazdy będę musiał robić badania lekarskie?

Tak jak wspominaliśmy, lata temu terminowe prawa jazdy były wydawane ze względu na uwagi co do stanu zdrowia kierowcy. Za każdym razem chcąc odnowić uprawnienia, takie osoby musiały najpierw zwrócić się po odpowiednie zaświadczenie od lekarza.

Rodzi to naturalną obawę, że osoby, które miały prawa jazdy wydane bezterminowo, także będą musiały przechodzić podobną procedurę. Co mogłoby prowadzić do sytuacji, w których lekarz mógłby znaleźć choroby lub schorzenia, których nie mieliśmy po raz pierwszy ubiegając się o prawo jazdy i w konsekwencji skrócić czas obowiązywania naszych uprawnień.

Dobra wiadomość jest taka, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Jeśli mamy bezterminowe prawo jazdy, to kolejne wymiany będą traktowane jak odnowienie blankietu, a nie decydowania, czy nadal powinniśmy mieć uprawnienia do kierowania.

W jakich sytuacjach musimy wymienić prawo jazdy?

Skoro o wymianie prawa jazdy mówimy, to przypomnijmy inne sytuacje, w których musimy przejść taką procedurę:

 • upłynął termin ważności dokumentu,
 • upłynął termin ważności konkretnej kategorii prawa jazdy,
 • zmieniliśmy nazwisko,
 • zgubiliśmy lub zniszczyliśmy dokument

Poprzednio wymagana była także wymiana blankietu w przypadku zmiany adresu zamieszkania, ale obowiązek te zniknął w 2019 roku.

Gdzie można wymienić prawo jazdy?

W zależności od miejsca zamieszkania prawo jazdy można wymienić w następujących miejscach:

 • urząd miasta,
 • starostwo powiatowe,
 • urząd dzielnicy.

Alternatywnie można to zrobić internetowo poprzez portal ePUAP, gdzie znajduje się informacja, że wymiana może nastąpić w przypadku zmiany danych osobowych oraz w przypadku utraty ważności dotychczasowego dokumentu.

Jakie dokumenty są wymagane przy wymianie prawa jazdy?

 • formularz wniosku (do pobrania ze strony obywatel.gov.pl),
 • potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy,
 • aktualne zdjęcie - wyraźną, kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, pozycja frontalna,
 • dowód osobisty lub paszport, cudzoziemcy - paszport lub kartę pobytu,
 • orzeczenie lekarskie (jeśli wymagane),
 • oryginał prawa jazdy do wglądu (urzędnik zrobi kserokopię).

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

 • 100 zł - opłata komunikacyjna,
 • 0,50 zł - opłata ewidencyjna,
 • 200 zł - badanie lekarskie (jeśli jest wymagane).

Opłaty za prawo jazdy dokonać w kasie urzędu lub wykonać przelew. Należy pamiętać o potwierdzeniu wpłaty, które będzie dołączone do wniosku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy