Najdziwniejsze znaki w Polsce. Są tak rzadkie, że kierowcy ich nie znają

Podczas jazdy po polskich drogach możemy natknąć się na wiele znaków drogowych, z których znaczenie jest powszechnie znane. Istnieje jednak grupa znaków, które spotykamy znacznie rzadziej, a ich znajomość może uchronić nas przed niebezpiecznymi sytuacjami lub mandatami.

Niektóre znaki drogowe są bardzo rzadkie. Warto jednak wiedzieć, co oznaczają.
Niektóre znaki drogowe są bardzo rzadkie. Warto jednak wiedzieć, co oznaczają.123RF/PICSEL

Rzadkie znaki drogowe mogą wywoływać zdziwienie, ale nie zwalnia to kierowców od tego, by wiedzieć o czym informują lub ostrzegają albo czego zakazują. Poniżej przykłady takich nietypowych znaków.

  • Znak A-13 Ruchomy most: Informuje o zbliżaniu się do mostu zwodzonego lub obrotowego, którego przęsło może zostać podniesione. Ten znak występuje np. w Giżycku czy Dziwnowie, często towarzyszy mu tabliczka, kiedy dana przeprawa jest otwarta.
  • Znak A-25 Spadające odłamki skalne: Ostrzega o niebezpieczeństwie spadających kamieni lub skał, np. w rejonie osuwisk. Spotykany najczęściej w górach, gdzie odłamki skalne mogą stanowić zagrożenie dla przejeżdżających pojazdów.
  • Znak A-27 Nabrzeże lub brzeg rzeki: Informuje o zbliżaniu się do brzegu rzeki lub jeziora, gdzie należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na możliwość wjechania do wody. Zwykle zlokalizowane są w okolicach portów czy przystani, w miejscach gdzie nabrzeże nie jest chronione barierkami.
  • Znak A-34 Wypadek drogowy: Ostrzega o miejscu, w którym doszło do wypadku drogowego i mogą występować utrudnienia w ruchu. Ten znak nie jest znakiem stałym, najczęściej przy drodze ustawiają go odpowiednie służby, gdy w okolicy dojdzie do wypadku.
  • Znak B-8 Zakaz wjazdu pojazdów zaprzęgowych: Zabrania wjazdu na daną drogę pojazdów ciągniętych przez zwierzęta, np. koni. Dotyczy osób, które mogą poruszać się zaprzęgami, może występować jako przypomnienie np. na mostach czy przed drogami ekspresowymi/autostradami.
  • Znak B-11 Zakaz wjazdu wózków rowerowych: Zabrania wjazdu na daną drogę rowerów - najczęściej spotykany np. przed deptakami czy miejscami z dużym ruchem pieszych.
  • Znak B-13 Zakaz wjazdu pojazdów z towarami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi: Zabrania wjazdu na daną drogę pojazdów przewożących materiały wybuchowe lub łatwopalne. Ten znak występuje najczęściej np. przed tunelami i stanowi informację dla kierowców pojazdów, które są oznaczone tabliczkami ADR (przewożącymi materiały niebezpieczne).
  • Znak B-14 Zakaz wjazdu pojazdów z towarami, które mogą skazić wodę: Zabrania wjazdu na daną drogę pojazdów przewożących substancje szkodliwe dla wód - może występować przy drogach, które bezpośrednio graniczą np. z obszarami chronionymi.
  • Znak A-11 Boczny wiatr: Ostrzega o silnym wiatrze bocznym, który może utrudniać panowanie nad pojazdem. Spotykany najczęściej na autostradach na odsłoniętym terenie lub w miejscach, w których kończą się ekrany dźwiękochłonne.
  • Znak C-60 Droga dla pieszych: Oznacza drogę przeznaczoną wyłącznie dla ruchu pieszych - nie mogą poruszać się po niej pojazdy. Na znaku widać dwie postacie - dorosłego trzymającego za rękę dziecko.
  • Znak A-28 Sypki żwir: ostrzega o odcinku drogi pokrytej żwirem (grysem), który może być wyrzucany spod kół jadących pojazdów.
  • Znak zakazu B-37 i B-38: Informuje o tym, że parkowanie na danym odcinku drogi jest niemożliwe. Znak z pojedyncza belką przekazuje kierowcom, że niemożliwe jest zaparkowanie samochodu w dni nieparzyste, a podwójna belka - w parzyste.
Nieodpowiedzialne zachowanie na przejściu dla pieszychPolicja ŚwiętokrzyskaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas