Miałeś stłuczkę z policją? Sprawdź, jak nie dać wmówić sobie winy

Czasami zdarza się, że na drodze dochodzi do kolizji z radiowozem. Jednak nie zawsze dochodzi do takiej sytuacji z winy kierującego cywilnym samochodem. Warto wiedzieć, co zrobić, żeby policjanci nie zrzucili winy na niewinną osobę.

Każdego roku dochodzi do kilkuset zdarzeń z udziałem policyjnych radiowozów. Funkcjonariusze biorący udział w takim zdarzeniu niechętnie przyjmują winę na siebie i często zrzucają ją na innych. Powód jest bardzo prosty - radiowóz zostanie naprawiony z ubezpieczenia drugiego kierowcy, a policjant nie poniesie konsekwencji służbowych.

Stłuczka z uprzywilejowanym radiowozem - kto jest winny?

Warto wiedzieć, że obecność sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej nie zwalnia funkcjonariuszy z odpowiedzialności podczas jazdy. Mówi o tym art. 53 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym. W świetle przepisów osoba kierująca pojazdem uprzywilejowanym może nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, ale tylko pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności. W praktyce oznacza to, że w sytuacji, gdy inne pojazdy nie ustąpią mu pierwszeństwa, jego uprzywilejowanie w ruchu drogowym jest ograniczone.

Reklama

Stłuczka z radiowozem - słowa policjanta są mocniejsze

Najgorzej, gdy sytuacja, do której doszło na drodze nie jest jednoznaczna pod kątem winy. Funkcjonariusze starają się wtedy przeciągnąć rację na swoją stronę, a winę na kierującego pojazdem cywilnym. Warto pamiętać, że w sądzie słowa dwóch funkcjonariuszy będą znaczyć więcej niż słowa kierowcy, ponieważ policjanci są zobowiązani złożoną przysięgą.

Stłuczka z radiowozem - jak udowodnić winę policjanta?

Dlatego warto zabezpieczać się na taką okoliczność mocnym materiałem dowodowym. Z jednej strony mogą to być zeznania innych uczestników ruchu, którzy byli świadkami zdarzenia. Warto sprawdzić, czy w miejscu, gdzie doszło do kolizji znajdują się kamery monitoringu. Takie nagranie często może przesądzić o winie lub jej braku.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest rejestrator jazdy zamontowany w samochodzie. Urządzenie, które nagrało zdarzenie bardzo szybko potwierdzi niewinność kierowcy oraz winę funkcjonariusza prowadzącego radiowóz. Policjant otrzyma wtedy mandat, a naprawa zostanie zrealizowana z ubezpieczenia OC sprawcy - w tym wypadku policji.

Stłuczka z radiowozem - jaki mandat grozi?

Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów, kolizja kosztuje 1000 zł mandatu plus wartość mandatu karnego przypisanego za wykroczenie stanowiące znamię zagrożenia. Oprócz tego na konto kierowcy trafia 10 punktów karnych.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego | radiowóz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy